ROFL Dosyası Nedir, Nasıl Açılır?

Eğer bir oyunseverseniz League of Legends ismini kesinlikle duymuş, şayet bir oyuncuysanız kesinlikle LoL kısaltması ile anılan bu oyunu oynamışsınız ya da oynuyorsunuzdur. Bu efsane çok oyunculu çevrimiçi strateji oyunundaki karşılaşmalarınız kaydedilir ve .rofl uzantılı ROFL evrakları olarak saklanır. Ancak pek çok oyunsever ROFL belge açma sürecini tam olarak bilmiyor.

ROFL evrak formatı büsbütün League of Legends oyununa aittir ve hatta oyun içi bir tıp oynatma formatıdır diyebiliriz. Bu nedenle elinizdeki evrakları oyun üzerinden açarak oynatmak en başarılı sonucu verecektir. Lakin tekrar belgeleri üzerinde farklı süreçler yaparak birtakım alternatif prosedürler kullanabilirsiniz. Gelin ROFL belgesi nedir, nasıl açılır gibi merak edilen soruları biraz daha yakından inceleyelim.

ROFL belgesi nedir?

Replay Of LoL cümlesinin kısaltması olan; .rofl uzantılı ROFL belgesi, tanınan çok oyunculu çevrimiçi strateji oyunu League of Legends müsabakalarının kaydedildiği tekrar belgeleridir. Riot Games tarafından lisanslanmış ve LoL oyununa mahsus olan bu evrak formatı görüntü içeriği barındırır lakin direkt olarak rastgele bir görüntü oynatıcı uygulamasında açılmaz.

ROFL belgesi ne işe fayda?

League of Legends oyununda yaptığınız her müsabaka sonrası ekranın sağ üst köşesinde, gelişmiş ayrıntılar butonunun üstüne bir indirme butonu görürsünüz. Bu butona tıkladığınız vakit müsabakanın tekrar evrakı ROFL formatında iner ve tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Tüm bu tekrarlar, oyuncuların müsabaka geçmişi sayfasında da görüntülenebilir.

.rofl uzantılı ROFL belgeleri en fazla 20 tane olur yani League of Legends oyununda oynadığınız son 20 müsabaka kaydedilir. ROFL belgelerinin öteki bir özelliği ise sırf kaydedildikleri yamada çalışıyor olmaları. Yani 7.0 yamasında oynadığınız müsabakaların tekrar belgelerine sırf 7.1 yaması gelene kadar ulaşabilir ve izleyebilirsiniz.

ROFL evrakı nasıl açılır?

.rofl uzantılı ROFL evrakları League of Legends oyununa has tekrar evrakları oldukları için açmanın tek yolu League of Legends kullanmaktır. Dosya üzerinde sağa tıklayıp birlikte aç seçeneğinde LoL uygulamasını tercih ederek belgenizi açabilirsiniz.

League of Legends değerli anlar görüntüleri kaydedebilirsiniz:

League of Legends tekrar evraklarının kaydedilmesi hoş üzere görünüyor lakin .rofl uzantılı ROFL evrak formatı özgün olduğu kadar üzerinde süreç yapmaya bir o kadar kapalı bir belge formatıdır. Neyseki tüm müsabakayı olmasa da kıymetli anları çok daha kullanışlı olan .webm uzantılı WEBM evrak formatında kaydedebilirsiniz.

Kırmızı renkli kayıt butonuna tıkladığınız anda oyununuz kaydedilmeye başlar. Birebir düğme ile kaydı durduğunuz vakit seçtiğiniz aralık farklı bir görüntü olarak kaydedilmiş olur. League of Legends kıymetli anlar olarak isimlendirilen bu görüntüler bilgisayarınızın C:KullanıcılarBelgelerLeagueofLegendsHighlights klasörüne, .webm uzantılı WEBM evrakları olarak kaydedilir.

LoL WEBM evrakları nasıl açılır?

.rofl uzantılı ROFL belgelerinden sonra .webm uzantılı WEBM evraklarını görünce çölde su bulmuş üzere hissedeceksiniz. Zira League of Legends kıymetli anlarının kaydedildiği WEBM evrakları hem Mozilla Firefox ve Google Chrome üzere internet tarayıcıları üzerinden açılıyor hem de VLC Media Player üzere sık kullanılan bir medya oynatıcı uygulamada görüntülenebiliyor.

LoL değerli anlar ve tekrar evrakları hakkında bilmeniz gerekenler:

 • LoL oyun tekrarlarını Müsabaka Geçmişi ekranında bulabilirsiniz.
 • Tekrar evrakları sırf kaydedildiği yamada görüntülenebilir.
 • Kaydettiğiniz değerli anlar görüntüleri C:KullanıcılarBelgelerLeagueofLegendsHighlights klasöründe saklanır.
 • Önemli anları barındıran WEBM evrakını VLC Media Player üzerinden oynatabilirsiniz.
 • Tekrar evraklarını barındıran ROFL belgesini League of Legends üzerinden oynatabilirsiniz.
 • Tekrar belgelerinde oyuncu sohbetleri yer almaz.
 • İstemcinizde sırf son 20 oyuna ilişkin tekrar belgeleri saklanır.
 • Arkadaşlarınızın tekrar belgelerine Müsabaka Geçmişi ekranları üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Tekrar belgeleri, olumsuz davranışa sahip oyunculara karşı ispat niteliği taşımaz.
 • Önemli an kaydını Ctrl + V tuş kombinasyonu ile başlayabilir ve durdurabilirsiniz.
 • Önemli anlar, 720p imaj çözünürlük kalitesinde kaydedilir.
 • Önemli anlar ve tekrar belgelerinin kaydedileceği amaç klasörü değiştirmeniz mümkün.

League of Legends tekrar belgelerinin kaydedildiği .rofl uzantılı ROFL evrakı nedir, nasıl açılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve LoL kayıtları hakkında bilmeniz gereken birtakım ayrıntılardan bahsettik.