Diyanet İşleri Başkanı’ndan Kripto Para Açıklaması

Tüm dünyada iktisadın ve teknolojinin en kıymetli ortak gündem hususlarından biri olan kripto paralar, hala pek çok tarafıyla tartışılıyor. Art geriye ülkelerin yaptırım ve düzenleme kararlarıyla gündemden düşmeyen ve son haftalarda yaşanan büyük düşüş grafiği sonrası şimdi yeni yeni toparlanan kripto para piyasası, tüm bu tartışmalara ve kısıtlamalara karşın milyonlarca insanın yatırım aracı olmuş durumda.

Kripto paralar hakkında ülkemizde de çeşitli düzenlemelerin geleceği istikametinde bir gündem var. Hazırlanan kripto para yasasının ayrıntılarına büsbütün hakim olmasak da geçtiğimiz haftalarda maddeden birtakım haberler almıştık. Yatırımcıların içini rahatlatacak çeşitten olan bu haberler, kriptolarda vergi uygulaması ile lgiliydi. Artık ise kripto paralar ile ilgili farklı mevzu gündemde.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’tan kripto para açıklaması

Ülkemizde kripto paralar ile ilgili en aktüel gündem, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın konu hakkındaki bir açıklaması oldu. Katıldığı bir programda kendisine yöneltilen ‘kripto paralar caiz mi?’ sorusunu yanıtlayan Erbaş, “Kripto para caizdir denilemiyor. Emniyetli olmadığı ve istismara açık olduğu için caiz diyemeyiz. Bunu biz bir uzman yardımcısı arkadaşımıza tez konusu olarak verdik. Bir hocamız tez olarak bunu hazırlıyor. Fakat şu an prestijiyle kripto paralar için caizdir değildir diyemiyoruz.” sözlerini kullandı.

Soruya çok net bir karşılık verilmemiş olsa da, açıklamadan anlıyoruz ki yakın vakitte bu mevzuda karşımıza bir tez çıkacak. Gelecek karşılığın Türkiye’de hayli tanınan olan kripto paraların yatırımcılarını ne tarafta etkileyeceği ise merak konusu.