Boş Baklava Satışı Sosyal Medyada Gündem Oldu

Ülkemiz son birkaç aydır ekonomik çalkantılarla dolu berbat bir vakitten geçiyor. Kurdaki yükseliş sonrası artan maliyetler ve ülkeyi tesiri altına alan yüksek enflasyon zinciri sebebiyle elektrik ve doğalgazdan ekmeğe, akaryakıttan mazota kadar hayatın her alanında tesirini derinden hissettiren artırımlar derken, büyük bir geçim zorluğu kendini göstermiş durumda.

Ülkenin dört bir yanındaki bu ekonomik ve toplumsal dert iklimi, küçük esnafın da boynunu bükmüş durumda. O denli ki yaşanan son elektrik faturası artırımları sonrası esnaf gelen elektrik faturalarını vitrinine taşırken, pek çok esnaf da dükkan kapatıyor. Kimi işletmeler ise ekonomik iklimi gözler önüne seren ‘yeni adımlar’ atıyor. Bu adımlardan biri de bilhassa bugün toplumsal medyanın gündemine giren ‘boş baklava’ oldu.

Kilosu 19,90 TL’den içi boş ‘baklava’

Söz konusu fotoğraf muhtemelen bir pastaneye ya da fırına ilişkin bir tezgahtan geldi. ‘Yeni eser’ olarak lanse edilen ve 19,90 TL’den satışa çıkan boş baklava, uygun fiyata neredeyse hiçbir şey bulamadığımız bir devirde tatlı almak isteyenler için bir ‘alternatif’ olarak sunulmuş. Lakin görüntünün acı yanı, baklava üzere her meskenin sofrasında olan bir tatlının artık aşırı yüksek fiyatlar sebebiyle ‘alınamaz’ hale gelmiş olması.

Haliyle bu imaj, toplumsal medyanın gündemine oturdu. Büyük reaksiyon toplayan manzara, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumun bir yansıması olarak değerlendirildi ve Twitter’da kullanıcılar manzaraya reaksiyon gösterdi. Boş baklavaya gelen birtakım reaksiyonları sizin için derledik.

Boş baklavaya toplumsal medyadan gelen reaksiyonlar: