WoWs ve WoT Oyunlarındaki Sıkıntıların Sebebi Belli Oldu

Bundan birkaç ay evvel, fiyatsız bir halde insanların maç izlemesini sağlayan ve korsan yayın yapan sitelere karşı tedbir almak hedefiyle meclise bir yasa tasarısı sunulmuştu. Geçtiğimiz günlerde de bu hususta değerli bir atıldığını ve korsan maç yayını yaptığı belirtilen onlarca internet sitesine erişim getirildiğini sizlere aktarmıştık.

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) gelen bilgilerde, yayıncı kuruluştan gelen müracaatların kıymetlendirilmesi sonrasında futbol karşılaşmalarının fiyatsız bir formda izlenilmesini sağlayan birçok sitenin kapatıldığı ve kontrollerin devam edeceği söz edilmişti. Artık de gelen yeni haberler, bu yasakların korsan yayın yapanlar dışında öbür siteleri de etkileyebilmiş olabileceğini gösterdi.

World of Warships ve World of Tanks servislerinde sıkıntılar yaşanıyor

Gelen haberlere nazaran tanınan multiplayer oyunlar World of Warships ve World of Tanks’ın servislerinde son vakitlerde meseleler yaşanıyordu. ‘Ohzman’ ismi ile tanınan ünlü yayıncı Alp Sanalan da bu durumla ilgili Instagram üzerinden bir hikâye paylaştı ve World of Warships’in, resmi sitesi üzerinden yaşanan meseleler ile ilgili oyunculara bir bilgilendirme bildirisi yayımladığını gösterdi.

World of Warships’in sitesinden yapılan açıklamada şu tabirler kullanıldı: “Halihazırda, Türk yetkili makamların koyduğu alan ismi genellemeleri nedeniyle Premium Dükkân, haber web sitesi, Silah Deposu, Klan web sitesi, Tersane, oyuncu profili, Envanter ve Kaptanın Seyir Defteri üzere kimi oyun servisleri süreksiz olarak Türkiye’den erişime kapalı olabilir”

Açıklamanın devamında ise bahse bir tahlil bulmak için uğraşıldığı söz edildi: “Bir tahlil bulmak ve Türkiye’deki oyuncuların erişimini en kısa müddette tekrar sağlamak için çalışıyoruz. World of Warships’e girdiyseniz ve Premium Dükkân’a erişimde sorun yaşıyorsanız, karşılaştığınız rahatsızlıktan ötürü özür dileriz. Listelenen servislerden biri sizde çalışmıyorsa lütfen bu durumu Oyuncu Dayanağına bildirin.”

Ünlü yayıncı Sanalan da yaptığı paylaşımında bu durumun, Türkiye Futbol Federasyonu başvurusu sonucu Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu’nun kaçak yayınlar için getirdiği kısıtlamalar sebebiyle olmuş olabileceğini ve yasaklanan genel domain’in bu sıkıntılara yol açtığını kaydetti.