Apple’dan Ses Kaydı Gönderme Sorunu İçin Yeni Güncelleme

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın son işletim sistemi iOS 15’te pek çok kullanıcıyı rahatsız eden bir sorun yaşanmıştı. iPhone’larını güncelleyen kullanıcılar, Siri ve Dikte özelliğinin geliştirilmesinde kullanılacak ses kayıtlarının otomatik olarak Apple’a gönderilmeye başladığını gördüler. Yani kullanıcılar, iOS 14’te Apple’a bilgi göndermeyi kapatmış olsalar bile istemsizce ses kayıtlarını göndermişlerdi. Apple, bu sorunun ortaya çıkmasıyla Siri ve Dikte’nin güzelleştirilmesi için müsaadeler dışında gönderilen kayıtların tamamını sildiğini duyurdu.

Apple’ın iOS 15’teki yanılgısı, iOS 15.2’de büsbütün giderildi. Şirket, pek çok kullanıcı için ses gönderme özelliğini devre dışı bıraktı. Dün prestijiyle kullanıma sunulan iOS 15.4’ün ikinci beta sürümü ise Siri ve Dikte özelliklerinde kullanılacak ses kayıtları ile ilgili yeni bir seçenek getirdi. Kullanıcılar, güncellemeyi yaptıktan çabucak sonra görecekleri bir seçenek ile ses kayıtlarını Apple’a gönderip göndermeyeceklerine karar verecekler.

Reddeden kullanıcıların sesleri kaydedilmeyecek

iOS 15.4’ün ikinci beta sürümüyle kullanıcılar, Siri ve Dikte için ses kayıtlarının tutulup tutulmayacağını kendileri belirleyecek. Seçeneğe onay veren kullanıcıların dataları Apple’a aktarılacak. Onay vermeyen kullanıcıların ses kayıtları hiçbir biçimde Apple’a gönderilmeyecek.

Bir müddettir beta sürüm kapsamında hayatımızda olan iOS 15.4, kullanıcılar için çok değerli bazı yenilikler içeriyor. Bu özelliklerin en kıymetlisi, FaceID’nin maske ile kullanılabilecek oluşu. Ayrıntılarına buradaki içeriğimizde ulaşabileceğiniz yeni iOS sürümü, yeni emojiler ve tüm aygıtları tıpkı anda yönetme üzere özellikleri kapsayacak. iOS 15.4’ün kararlı sürümünün ne vakit piyasaya sürüleceği şu an için net değil.