Sadece Türkiye’de Yetişen Yeni Bir Bitki Türü Keşfedildi

Türkiye, coğrafik şartları sayesinde pek çok endemik, yani yeryüzünün sadece makul bölgelerinde yaşayan bitki tipine konut sahipliği yapıyor. Bunlara örnek olarak İstanbul kardeleni, zambakgiller ve Van aksi lalesi verilebilecekken bugün, bu endemik bitkiler ortasına bir yenisi daha katıldı. Yeni endemik bitki çeşidi, Yedigöller Ulusal Parkı’nda yapılan çalışmayla keşfedildi.

Bitki, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Neval Güneş Özkan ve Bartın Üniversitesi Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Bilge Tunçkol tarafından keşfedildi. Bitkinin keşfinin akabinde Aubrieta (Obrizya) sp. cins uzmanı olan Missouri Botanical Garden’dan Prof. Dr. Ihsan A. Al-Shehbaz ve grup, bitkinin isimlendirmesini yaparak bitkiyi dünya literatürüne kattı.

Tehlike durumu kritik olan bir cins olarak önerildi:

Keşfedilen yeni bitki çeşidine ‘Aubrieta necmi-aksoyi Tunçkol, N. Özkan & Al-Shehbaz’ ismi verildi. Bitkinin keşfi aslında 2017 yılına dayanıyordu. Bu vakitte, ulusal parkın Gurbetkayası mevkiinde sürdürülen floristik çalışmalar sırasında Prof. Dr. Necmi Aksoy, otsu bitki taksonu toplamıştı. Bunların ayrıntılı incelenmesi sonucunda da yeni bir bitki tipi keşfedildi.

Bolu’da yetiştiği görülen ve yeni bir obrizya tipi olan bitki, bitki dünyasının önde gelen bilim mecmualarından Phytotaxa’da yayımlandı. Yeni obrizya tipinin keşfiyle birlikte obrizya cinsine bağlı olan takson sayısı da 22’ye yükseldi. Ayrıyeten bitkinin bulunduğu kayalık habitatta az sayıda birey ile temsil edilmesi, yayılış alanı prestijiyle popülasyonun ekoturizm ve ormancılık faaliyetlerinden olumsuz etkilenmesi olası olduğundan, tehlike durumu kritik olan endemik bir çeşit olarak önerildi.

Bitki, gösterişli renkte çiçeklere sahip ve hayli sonlu bir alanda, bazaltik ve kireçtaşı kayalık habitatlarda bulunuyor. Bitkinin bilhassa kaya bahçeleri ve yer örtücü süs bitkisi olarak kullanım potansiyeline sahip olduğu söz ediliyor.