Samsung’un 2021 Model Üst Düzey İşlemcisi: Exynos 2100

Akıllı telefon dünyasının en güçlü isimlerinden bir tanesi olan Güney Koreli teknoloji devi Samsung, epey hareketli bir yılı geride bıraktı. Şirket, bilhassa de 2021 model amiral gemisi telefonu Galaxy S21’de kullandığı Exynos 2100 işlemci ile kesimde adeta esti geçti. Pekala Exynos 2100, hangi özellikleri sayesinde tüketicileri kendine hayran bırakmayı başardı?

Samsung’un Exynos 2100 modeli, aslında piyasadaki birtakım bilgisayardan bile daha güçlü bir yapıya sahip. 1 adet Cortex-X1 (2.9 GHz), 3 adet Cortex-A78 (2.8 GHz), 4 adet de Cortex-A55 (2.2 GHz) çekirdeğinden güç alan işlemci, bu yüksek sürat sayesinde kullanıcılara eşsiz bir tecrübe yaşattı. GPU konusunda ise Mali-G78 MP14 karşımıza çıktı. Telefonlarda oyun oynamak ya da yüksek güce muhtaçlık duyan yazılımlar kullanmak, Exynos 2100 ile hiç de sıkıntı değildi.

Güney Koreli teknoloji devinin 5 nm üretim sürecinden geçen işlemcisi, 4K çözünürlükte 120 Hz ya da QHD+ çözünürlükte 144 Hz ekran tazeleme oranı sayesinde de isminden çok fazla kelam ettirdi. Çünkü Exynos 2100 işlemciden güç alan taşınabilir aygıtlar, sundukları pürüzsüz ekran tecrübesi ile Samsung’un kalitesi bir sefer daha kendini göstermiş oldu.

Akıllı telefonlar, son periyotlarda bilhassa de kamera özellikleri ile gündem oluyorlar. Bu durumun farkında olan Samsung, Exynos 2100 ile fotoğraf ve görüntü çekimlerine de boyut atlattı. 200 MP çözünürlük sunan sensörlere bile dayanak verebilen işlemci, 30 ya da 60 fps’de 8K görüntü çekimleri yapabildi. Exynos 2100’ün bu özelliği, Samsung’un akıllı telefonlarıyla sinema kalitesinde çekimler yapılabilmesine imkan tanıdı.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G ile çekilmiş bir fotoğraf

Yapay zeka, son devirlerde cebimize kadar girdi. Bu bağlamda Samsung Exynos 2100 işlemci de sahip olduğu yapay zeka özellikleriyle ön plana çıktı. Sadece kamera özellikleri açısından değil; performans idaresi ve batarya verimliliği üzere durumlar için de yapay zekayı ön plana çıkaran şirket, rakiplerini geride bırakmayı başardı. Tüm bunlara ek olarak Samsung, Exynos 2100 işlemciden güç alan telefonların Android güncellemelerine de öncelik verdi. Bu da kullanıcıların, en yeni özelliklere en çabuk ulaşmalarını sağlamış oldu.

Samsung’un yeni jenerasyon işlemcisi, yardımcı yazılımlar için de yüksek optimizasyona sahipti. Örneğin daha eski işlemcilere sahip telefonlarda bulunan evrakları Smart Switch ile Galaxy S21’e atmak her zamankinden daha kolaydı. Öte yandan; Game Launcher sayesinde performansı daha da güzelleştiren Exynos 2100, kullanıcılara 2021 yılında eşsiz bir tecrübe sunmuş oldu.