Serdar Kuzuloğlu, 2011’deki Adem Esprisi Nedeniyle Linçlendi

Geçtiğimiz günlerde sanatçı Sezen Aksu’nun yeni yıl için yayımladığı bir müziği, içerdiği kelamlar nedeniyle büyük bir reaksiyon toplamıştı. ‘Selam söyleyin o bilgisiz Havva ile Adem’e’ sözleri nedeniyle gündemden düşmeyen Sezen Aksu hakkında Diyanet’ten de açıklama yapılmış, şarkının sözleri ‘saygısızlık’ olarak nitelendirilmişti.

‘Değerlere saldırı’ tartışmalarının bu olayla birlikte Türkiye gündemine oturmasının ardındansa bugün Twitter’da yeni bir etiket açıldı. Twitter’da sıkça gördüğümüz ‘HaddiniBil’ etiketinin son amacı, bugün Serdar Kuzuloğlu oldu. Serdar Kuzuloğlu’nun gündeme gelmesine neden olan şeyse, Hz. Adem hakkında yaptığı bir espriydi.

Serdar Kuzuloğlu’nun toplumsal medyada gündem olan o sözleri:

Serdar Kuzuloğlu, gündeme gelmesine neden olan bir konuşmasında “Adem, Tanrı’nın kendine bahşettiği cennet bahçesinde bir daha hiçbir insanoğluna nasip olmayacak hayat yaşamaktadır. Hükümdarlar üzere, Sezar üzere yaşamaktadır. Bir gün der ki Tanrı’ya: İlahım, sıkıldım, bana bir arkadaş gönder. Tamam, uyu yavrum sen der İlah Adem’e. Adem’in kaburgasından hikâye bu ya, Havva’yı doğurmuş. Salak Adem, cennettesin oğlum, her şey ayağını altında. Ne bela arıyorsun? Bütün olay o denli başlar, Aptal!” tabirlerini kullanıyordu.

Gündem olan konuşma, 2011 yılında yapılmıştı:

YouTube video

Kuzuloğlu’nun sarf ettiği bu kelamlar, Twitter’da Türkiye’nin gündemine oturdu. Kuzuloğlu’nun sarf ettiği bu cümlelerse aslında yeni cümleler değildi. Serdar Kuzuloğlu, bu konuşmasını katıldığı bir TEDx konferansında gerçekleştirmişti. O konferansa ilişkin üstte gördüğümüz imgeler de 8 Nisan 2011’de TEDx Talks tarafından YouTube’da yayımlandı. Yani Kuzuloğlu, ısınan gündemin akabinde toplumsal medyada reaksiyonların odağı oldu.