Yeni Hyundai Elantra Fiyat Listesi ve Özellikleri

Güney Kore’nin otomotiv dalındaki tanınan ismi Hyundai, sedan sınıfında özel olarak yenilenmiş olan Elantra’yı görücüye çıkardı. Hyundai Elantra, orijinal bir tasarım anlayışıyla birlikte adeta yeni bir araba tecrübesi vadediyor.

Bahsi geçen yeni Hyundai Elantra, ülkemizde de 15 Nisan 2021 tarihinde satışı sunuldu. Daha şimdi yeni bir model olmasına karşın şimdiden North American Car of the Year mükafatını almaya hak kazandı. Tasarımsal manada epeyce güçlü bir altyapı sunan Hyundai Elantra, 9 farklı renkle ve 5 farklı dizayna sahip jantla kullanıcıya sunuluyor. Hyundai’ın 2022’deki en güçlü kozlarından biri olan Elantra’nın özelliklerine, teknik ayrıntılarına ve fiyatlarına bu yazımızda daima birlikte göz atacağız.

Tasarım: Keskin çizgilerle agresif bir görünüm

Dış tasarım:

Sedan bir altyapıya sahip olan Hyundai Elantra, geçtiğimiz devirdeki modelleriyle ülkemizde de sıkça tercih edilen modeller arasında yer aldı. Hyundai, 2020 yılında satışa sunduğu Elantra ile yeni tasarım anlayışının başlangıcını yapmıştı. 2022 modeliyle birlikte ise radikal değişiklikler görüyoruz. Bu değişikliklerin en başında ise arabanın art kısmı göze çarpıyor.

Önceki modellere nazaran daha keskin sınırlara ve agresif bir görünüme sahip olan art tasarım, arabanın yanlarından devam eden keskin çizgilerle birlikte ön kısma kadar uzanıyor. Ön kısım nispeten evvelki modellerden esintiler barındırıyor olsa da burada da keskin çizgilerin hâkim olduğu bir yapıya şahit oluyoruz. Bunlarla birlikte Hyundai, Elantra için 9 farklı renk seçeneği sunuyor.

İç tasarım:

Hyundai, dış dizayndaki radikal değişiklikleri Elantra’nın iç yerinde da sürdürüyor. Yeni jenerasyonda bilhassa Mercedes-Benz’de görmeye alıştığımız kadranın olduğu dijital ekranla cümbüş sistemini yekpare hale getiren bir dizayna geçiş yapan Elantra, kullanıcılara daha elit bir iç mekan vadediyor. Bu değişiklerde göze çarpan en büyük değişiklik ise tasarımı yeni nesile ayak uyduran deri direksiyon.

Güvenlik: Yolu izleyen araç kamerası ve otomatik frenleme sistemi

Şerit takip asistanı:

Hyundai, 2022 Elantra’nın en camına gizlediği bir kamera ile yolun etkin olarak izlenmesini sağlıyor. Bu kameranın elde ettiği bilgilerle ise otomobili şeritte tutuluyor ve kimi durumlarda direksiyona anlık olarak müdahale ediyor. Bahsi geçen bu kameranın Elantra’daki öteki güvenlik sistemlerinde de rolü büyük.

Çarpışma tedbire teknolojisi:

Şerit takibini yapan sistemde başrol oynayan kameranın bir başka faal rol oynadığı teknoloji olan bu sistemde Elantra, önünde birdenbire duran bir araç ya da yaya tespit ettiğinde otomatik olarak frenleme yaparak hem kullanıcıyı hem de trafiği inançta tutuyor.

Kör nokta çarpışma tedbire teknolojisi:

Teorik olarak kolay bir çalışma mantığı olan bu teknolojiyle Elantra, rastgele bir istikamete sinyal verildiğinde çevreyi tarayarak çarpışma riski olan araçların sinyalini kullanıcıya aktarıyor. Şayet kullanıcı bu ikazın akabinde gereken müdahaleyi gerçekleştiremezse 2022 Elantra’nın denetimi o an için teknolojinin eline geçiyor.

Takip arası muhafaza sistemi:

Bu teknoloji, ön camda yer alan kamerayı kullanan bir öbür fonksiyonel teknoloji olarak listede yer alıyor. Kameranın topladığı datalarla öndeki araçları izleyen ve trafiğin akışına nazaran takip arasını koruyan bu teknoloji, öndeki aracın sabit süratte seyretmesiyle birlikte 2022 Elantra’nın da suratını sabitlemesine yardımcı oluyor.

Konfor: Havalandırmalı, elektrikli ve hafızalı koltuklar

Havalandırmalı ön koltuklar:

Hyundai, 2022 Elantra’nın ön koltuklarında terlemeyi ve uzun kullanımdaki konforu artırmak için havalandırma kanalları kullanıyor. Sürücü koltuğunda ve ön yolcu koltuğunda sıklıkla kullanılan bu kanalların gerideki yolcu koltuklarında sunulmamış olması bir dezavantaj olarak sayılabilir.

Elektrikli park freni:

Yeni kuşakta son derece gerekli bir özellik olan bu teknoloji, 2022 Elantra’da da karşımıza çıkıyor. Arabanın dizaynını tamamlayacak biçimde şık bir tasarımla konsolda yerini bulan bu frenin denetim tuşu, arabanızın bilhassa yokuşlarda sabit kalmasına yardımcı oluyor.

Hafızalı ve elektrikli şoför koltuğu:

Toplamda 2 farklı sürücü ayarının kayıt edilebildiği büsbütün elektrikli şoför koltuklarına sahip olan Hyundai Elantra, bu opsiyonla birlikte bilhassa çiftlerin kullanımı için epeyce pratik bir araba haline geliyor.

BOSE’nin üst seviye ses sistemi:

Sektörün en başarılı markalarından biri olan BOSE ile çalışan Hyundai, 2022 Elantra’nın ses sistemini emin ellere bırakmış üzere görünüyor. Bu donanımla birlikte toplamda 8 adet hoparlöre sahip olan araba, tüm ses düzeylerinde güçten tasarruf etmeden kaliteli ses vadediyor.

Hyundai Elantra donanım paketleri:

  • Style
  • Style Comfort
  • Smart

Ödüllü Elantra 2022, 3 farklı donanım paketiyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Style, Style Comfort ve Smart olmak üzere hem donanım hem de motor olarak sınıflara ayrılan Hyundai Elantra’nın satışta olan seçenekler arasında en dolu versiyonu Smart adlı donanım paketi. Bu pakette şoförlere akaryakıt ve otomatik vites seçeneği sunuluyor.

Hyundai Elantra performansı, motorları ve yakıt tüketimi:

Motor konusunda seçenek sunmayan Hyundai Elantra, tek bir opsiyona sahip. Elantra’nın 1,6 litrelik olan bu motorunda düz ve otomatik şanzıman ortasında seçim yapmak mümkün. Elantra’nın kent içi, kent dışı ve ortalama yakıt tüketimleri ise şu formda:

1.6 MPI 123 PS Style

  • Ortalama (lt/100 km): 6,4
  • Şehir içi (lt/100 km): 8.8
  • Şehir dışı (lt/100 km): 6,3

Hyundai Elantra 2022 fiyatları:

  • 1.6 MPI 123 PS Style, akaryakıt, manuel: 444.975 TL
  • 1.6 MPI 123 PS Style Comfort, akaryakıt, otomatik (CVT): 469.475 TL
  • 1.6 MPI 123 PS Smart, akaryakıt, otomatik (CVT): 506.975 TL

Sizler için Hyundai Elantra’nın 2022 modelini teknik ayrıntıları ve dizaynıyla ele aldık. 2022 Elantra hakkındaki fikirlerinizi yorumlar aracılığıyla bizlerle paylaşmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın.