Son 25 Yılda ‘İnternete Hükmeden’ Şirketler Açıklandı

1960’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklenen ARPANET projesi ile birlikte temelleri atılan internet, 1970’lerde günümüz çağdaş internetine dönüşerek hayatımıza girdi. Tüm dünyayı bir anda sanal bir ortamda tıpkı anda birbirine bağlayan bu ihtilal, özellikle son 25 yıl içinde mükemmel bir gelişme kaydetti.

Bundan 25 yıl evvel çocukların internet kullanmaları epey azken günümüzde üç yaşından küçük çocuklar bile artık telefonlar ve tabletleriyle internet kullanıcısı oldular. Elbette bu değişim, internette herkese hitap eden içeriklerin ve herkese hizmet veren devlerin ortaya çıkmasıyla gerçekleşti. Pekala son 25 yılda internete hâkim olan şirketler hangileriydi?

İşte son 25 yılda internete hükmeden şirketler

Bu sorunun yanıtı, görselleştirilerek sade bir listeyle Visual Capitalist tarafından verildi. Son 25 yıl içinde internetin hükümdarlarını gösteren listede her 5 yılda bir o devrin tepesindeki ism gösteriliyordu. Buna nazaran 1998 yılında America Online, 2003 yılında Yahoo, 2008 yılında Google, 2013 yılında yine Yahoo, 2018 yılında Google ve günümüzde de Google, internetin başkanlarıydı.

Listede Google’ın gelişiyse çok açık bir halde görülebiliyordu. 1998 yılında kurulan Google, yalnızca 5 yılda internete hükmedenler ortasına girmeyi başarmış, 10 yıl içindeyse doruğa çıkmıştı. Öte yandan 1983 yılında kurulan medya şirketi America Online (AOL), bu listede son olarak 1998 yılında yer aldı. AOL, günümüzde TechCrunch, The Huffington Post ve Engadget üzere çevrimiçi medya şirketlerinin sahibi durumunda.

Listede katiyetle bahsedilmesi gereken öbür yükselişlerden biri de elbette Facebook, 2004 yılında kurulan toplumsal ağ platformu, yalnızca 4 yıl içinde internet devleri ortasına katılıp ilerleyen yıllarda birinci 5’e girmeyi başarıyor. Başka yandaysa bir vakitlerin internet devi olan Yahoo, Google ve Facebook ile gayretini sürdürmesine karşın günümüzde üçüncü sırada bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra bu liste, internetin büsbütün Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirketler tarafından yönetildiğini de tekrar ortaya döküyor.