Sony, Destiny’nin Geliştiricisi Bungie’yi Satın Alıyor

Anlaşılan Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının tesirlerini görmeye devam edeceğiz. Her ne kadar Activison Blizzard’ın 68 milyar dolarlık devasa satışı kadar büyük olmasa da Microsoft’un oyun konusundaki büyük rakibi Sony, Destiny ve Halo üzere büyük oyunların gerisindeki geliştirici stüdyo Bungie’yi satın aldı.

Bu atılım, Microsoft’un attığı devasa adım sonrası ‘EA Games’i satın alır mı?’ sorularıyla anılan Sony’den gelen birinci atılım oldu ve beklentileri karşılamakta gereğince tesirli olmadı da diyebiliriz. Twitter’da yapılan ve gündem olan duyurunun akabinde birçok insan bu duyurunun hakkında konuşmaya başladı. Gelişmenin değerli ayrıntılarına dilerseniz gelin birlikte göz atalım.

Sony, Bungie’yi 3,6 milyar dolara satın alıyor

Sony, Bungie stüdyosunu tam 3,6 milyar dolara satın alacağını resmen duyurdu. Paylaşılan duyuruda Bungie “Bungie’nin dünyanın etrafındaki arkadaşları bir ortaya getirme konusunda sonsuz potansiyeli var. PlayStation ile birebir hayali kurduğumuzu düşündük ve nesiller uzunluğu akılda kalacak eğlenceyi üretmemize yarayan yaratıcı bakış açılarımızı birlikte çalıştırmaya karar verdik” sözleriyle gelişmeyi müjedeledi.

Sonuç olarak Bungie, çok platformlu bağımsız bir stüdyo ve dağıtıcı olmaya devam edecek, yalnızca PlayStation Studios geliştiricilerinin yanında yer alacak ve Sony’nin bir modülü olacak. Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su Jim Ryan, PlayStation Blog’daki bir gönderide şunları söyledi: “Bungie’nin çoklu platforma oyun geliştirme ve canlı oyun hizmetlerindeki birinci sınıf uzmanlığı, PlayStation’ı yüz milyonlarca kullanıcıya yayma vizyonumuzu gerçekleştirmemize yardımcı olacak” dedi.

Ayrıca Bungie, geliştirdiği oyunların hayranlarını merakta bırakmayacak kimi soru işaretlerini de yanıtladı. Buna nazaran Destiny, çarpraz platformlarda rastgele bir kısıtlama olmadan oynanmaya devam edecek. Genel olarak Bungie’nin oyunları bu satın almadan oyuncuların aleyhine etkilenmeyecek. Hatta o denli ki, gelecekte karşımıza çıkacak Bungie oyunları da PlayStation’a özel olmayacak ve tüm platformlar için gelmeye devam edecek.

Satın alımın akabinde PlayStation’a bağlı birçok stüdyodan ve hatta XBOX CEO’su Phil Spencer’dan bile tebrik bildirileri geldi

XBOX CEO’su Phil Spencer kutladı

“Bungie’deki yetenekli grupları tebrik ediyorum, yaratıcılığınızı hoş bir biçimde tescil ettiniz. Ve PlayStation ve Hermen Hulst’u da bu türlü yetenekli bir takımı bünyelerine kattıkları için tebrik ederim.”

PlayStation Studios’un yöneticisi Hermen Hulst ona teşekkür etti

Teşekkürler Phil, Oyuncu olmak için çok heyecanlı zamanlardayız.”

Among Us tekrar eksik kalmadı

“Nasıl yani??? Tebrikler Bungie’deki kankalar”

Naughty Dog’tan da takviye geldi

“Hoş geldiniz dostlar! İnanılmaz işleriniz ve yetenekli grubunuz çok ilham verici ve önünüzdeki şahane şeyleri görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Days Gone’un geliştiricisi Bend Studio da kutladı

“Sanki ‘Kader’ (Destiny ile söz latifesi yapıyor) bizi bir ortaya getirdi 😉 PlayStation ailesine beğenilen geldiniz!”