İnternette Sadece Ekran Kartınızla Takip Edilebilirsiniz!

İnternet dünyası, ‘çerezler’ olarak isimlendirdiğimiz, daima internette takip edilmemizi sağlayan evraklardan hala nasibini almaya devam ederken bugün çok daha önemli bir tehdit ortaya atıldı. Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi, Ben-Gurion Üniversitesi ve Lille Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, internette yalnızca ekran kartınızla bile takip edilebileceğinizi ortaya koydu.

24 Ocak tarihinde yayımlanan araştırmaya nazaran ‘DrawnApart’ isimli bu formül sayesinde internetteki iziniz, bilhassa çerez müsaadesi üzere mevcut kapalılık muhafazalarını bir kenara atan ‘daha az titiz internet siteleri’ tarafından sürekli takip edilebilir hale geliyor. Kelam konusu teknik, ekran kartınızın davranışındaki ufak farklılıkları tespit ederek bu farklılıkları internet üzerinde eşsiz bir halde tanımlıyor.

Hiçbir şeyin farkında olmadan takip edilebiliyorsunuz:

Söz konusu teknik, sırf PC tarafından kullanılan ekran kartını ve başka donanımları takip ederek değil, tıpkı vakitte belli bir ekran kartının belli özelliklerine odaklanarak çalışıyor. Araştırmacılar, bütün sistemi eşsiz bir formda tanımlamak için ekran kartındaki ferdi yürütme ünitelerinin istatistiksel sürat değişimlerinden yararlanarak bu süreci gerçekleştirebiliyorlar.

Bunu yapmak içinse temelde bir şey gerekiyor: Ekran kartının gölgelendiricilerini hedeflemek için WebGL’i kullanmak. ‘İz’ ismi verilen sonuç vektörü, grubun oluşturduğu bir dizi zamanlama ölçümünü ortaya koyuyor. Bu ölçümde yer alan farklılıklar, birebir marka ve model olsalar bile farklı sistemlerdeki ekran kartlarının tanımlanmasını, bir nevi parmak izlerinin alınmasını sağlıyor. O denli ki araştırmacılar, bu teknikle ekran kartlarını ferdi olarak %67 oranında doğrulukla takip etmeyi başardı.

Peki bu ne demek?

Peki bu sistemin keşfedilmesi ve şu anki haliyle bile %67 doğruluk hissesiyle çalışması ne manaya geliyor?” derseniz, basitçe açıklamakta yarar var: Bir kullanıcı, kendisinden istenen müsaadelerde hiçbir oynama yapılmaksızın, tarayıcısının çalışma vakti varsayımlarında rastgele bir değişiklik yapılmadan her vakit internet üzerinde takip edilebilir olacak. Araştırmacılar da yeni usulün mahremiyet hakkında yeni telaşlar doğurduğunu belirtti.

Öte yandan bu potansiyel tehlikenin atlatılması için de alınabilecek tedbirleri şu formda sıraladılar:

  • Yöntem, WebGL’e bağlı olduğundan WebGL’in devre dışı bırakılmasıyla yol de devre dışı kalıyor. Ancak bu tahlil, kullanıcının birçok internet sitesindeki tecrübesini bozuyor.
  • Gizliliğiyle meşhur Tor tarayıcısı, WebGL’in ‘minimum uyumluluk modunda’ çalışmasına müsaade veriyor. Bu mod, DrawnApart yolunun faydalandığı ANGLE_instanced_arrays API’ının kullanılamamsını sağlıyor.
  • En temel çözümse tarayıcıların geliştiricilerine kalıyor: Paralel yürütmeyi, belirleyici göndermeyi ve vakit ölçümlerini engellemek.