Switch, Tüm Zamanların En Çok Satan Nintendo Konsolu Oldu

Oyun konsolları, görüntü oyunlarına ilgi duyan birçok insanın, bilgisayarlar ile birlikte vazgeçemediği elektronik aletlerin başında yer alıyor. Lakin dünya genelinde yaşanan çip krizi, birçok şeyi etkilediği üzere bu aletleri de etkiliyor. Maalesef çip krizinin yanı sıra, ülkemizde uygulanan yüksek fiyatlar da konsollara ulaşmayı çok daha da sıkıntı hâle getirmiş durumda.

Geçtiğimiz gün sizlerle paylaştığımız bir haberde Sony’nin mali yılın üçüncü çeyreği ile ilgili dataları paylaştığını ve Playstation 5 oyun konsolunun satış oranlarını duyurduğunu aktarmıştık. Yapılan açıklamalarda çip krizinin konsolun satışlarını etkileyerek toplam satışın evvelki yıldan 2.9 milyon daha az olduğu belirtilmişti. Artık de bir öteki oyun konsolu üreticisi Nintendo, üçüncü çeyrek bilgilerini paylaştı.

103.54 milyon adet satıldı

Japonya merkezli şirket tarafından yayımlanan datalara nazaran Switch OLED ismi verilen konsol, piyasaya sürüldüğü ekim ayından aralık ayına kadar; yani Nintendo’nun üçüncü çeyrek olarak isimlendirdiği periyotta 10.67 milyon adet sattı. Bu durum da Switch’in tanıtıldığı tarih olan 2017’den bu yana konsolun satışlarının toplamda 103.54 milyona yükseldiğini ortaya koydu. Ayrıyeten, Pokemon Brilliant Diamond ve Pokemon Shining Pearl’ın 13.9 milyon ile son dokuz ayda Switch’in en çok satan oyunları olduğu duyuruldu.

Açıklanan bilgiler Switch’i, Wii’nin 101.63 milyonluk rekorunu geçerek tüm vakitlerin en çok satan Nintendo konsolu olmasını sağladı. Ayrıyeten Switch, yayımlanan son satış dataları ile birlikte en süratli 100 milyon satışa ulaşan konsol oldu. Switch’in bu rekoru 4 yıl 11 ay ile kırdığı; evvelki rekorun ise 5 yıl 7 ay ile Playstation 4’e ilişkin olduğu tabir edildi.

Ancak bu yeterli haberlere karşın Switch satışlarının yıllık bazda %8 düştüğü de gelen haberler ortasında yer aldı. Nintendo, geçtiğimiz kasım ayında yaşanan çip kriz nedeniyle Switch satış varsayımlarını 25.5 milyondan 24 milyona düşürmüştü. Artık de yeni bir kararla bu iddia 23 milyona çekildi.