Telefon Kamerasıyla Yapılan COVID-19 Testi Geliştirildi

COVID-19, hala insanlığın uğraştığı en büyük sorunlardan biri. Bilim insanları da bu durumun ne kadar süreceği konusunda net bir fikir sahibi değil. Yıllarca bizle birlikte olabilir de olmayabilir de diyorlar. E bu türlü olursa PCR testi mi dayanır?

Dayanmaz olağan, değerli çünkü. Bunu göz önünde bulunduran Kaliforniya Santa Barbara Üniversitesi bilim insanları, sadece akıllı telefonlarınızı ve kolay laboratuvar kitlerini kullanarak COVID-19 olup olmadığınızı öğrenebileceğiniz bir test tekniği geliştiriyor. Üstelik yalnızca COVID-19 değil, grip için de etkiliymiş.

Sadece 7 dolara telefonunuzdan test olabiliyorsunuz

ABD standartlarında nazaran epeyce uygun bir fiyat etiketine sahip olan (7 dolar) ‘Laboratuvar kitlerini ve akıllı telefonları kullanmak nasıl PCR testi ile birebir düzeyde olabilir?’ (zaten şu an değil, hâlâ geliştiriliyor) diye merak ediyorsanız çabucak açıklayalım.

Metot şöyle işliyor: Kullanıcı, bilim insanlarının geliştirdiği ‘Bacticount’ isimli uygulamayı indiriyor. Daha sonra akıllı telefonun ön kamerasını portatif bir ısıtıcıya döndürüyor. En sonunda ise ağızdan alınan tükürük örneği, 7 dolarlık test kitine koyuluyor ve portatif ısıtıcı yüzeyine koyuluyor.

Bu test, virüslü RNA’yı telefonunuzun kamerasında daha bariz hale getirecek reaktif bir solüsyon içeriyor. Uygulamayı çalıştırıldığı vakit ekran parlak kırmızıya dönerse sonuç müspet demektir. Uygulama ayrıyeten renk tepkisinin ne kadar süratli gerçekleştiğine bağlı olarak virüs ölçüsünü da kestirim edebiliyor.

Sizce gelecekte telefondan bu cins bulaşı hastalıklarını test edebileceğimiz bir standart sistem ortaya çıkar mı? Fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi lütfen unutmayın.