Telegram’a Almanya’da ‘Kapatabiliriz’ Uyarısı

Dünyanın en tanınan iletileşme uygulamalarından Telegram hakkında Almanya’da uyarı niteliğinde bir açıklama geldi. Bilhassa pandemi periyodunda aşı terslerinin ve pandemi kısıtlamaları terslerinin bir ortaya gelmek için kullandığı uygulamanın kapatılabileceği söylendi.

Konu hakkında açıklama yapan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Alman Die Zeit gazetesine yaptığı açıklamada bilhassa çok sağ, pandemi kısıtlamalarına ve aşıya karşı bölümler ortasında tanınan olan uygulamanın Alman maddelerini çiğnemeye devam ederse kapatılmak zorunda kalabileceğini belirtti.

‘Kapatmak son çare’

Uyarı niteliğindeki bu açıklamada Faeser, uygulamayı kapatmanın son deva olacağını fakat bu türlü bir ihtimali göz arkası edemeyeceklerini söyledi. Geçtiğimiz yaz aylarında Almanya’da kanunları çiğnediği gerekçesiyle Telegram’a bir de dava açılmıştı. Davanın Telegram’ın aleyhine sonuçlanması durumunda şirketin 5,5 milyon euro cezaya çarptırılabileceği düşünülüyor.

Telegram uzun vakittir Almanya’da komplo teorilerinin ve nefret telaffuzunun kaynaklarından biri olarak görülüyor. Ayrıyeten uygulama üzerinden aşı zıddı kesitler ve pandemide yürütülen kısıtlama uygulamalarına karşı olanlar bir ortaya gelerek organize oluyor. Almanya cephesinden gelen açıklamalara göre ayrıca Avrupa Birliği genelinde de Telegram için ne üzere yaptırımlar uygulanabileceği tartışılıyor.