“Tesla, Türkiye’ye Girdiği Anda Pişman Olur”

Türkiye, geçtiğimiz aylarda emisyonu 2040 yılına kadar 0’a indireceğine dair 33 ülkeyle birlikte memleketler arası mutabakata imza atmıştı. Bu, Türkiye’deki akaryakıtlı ve dizel araçların 2040’a kadar ortadan kalkacağı manasına gelirken, tıpkı vakitte elektrikli arabaların ülkemizdeki tek tip motorlu ulaşım aracı olacağını da ortaya koyuyordu.

Türkiye’nin elektrikli arabaya geçişi içinse bugün fevkalade bir haber geldi. Tesla, en sonunda Türkiye’ye geleceğini resmileştirdi ve Türkiye idare takımında yer alacak Genel Müdürü (Kemal Geçer) ile Operasyon Müdürü’nü (Emir Tunçyürek) resmen açıkladı. Tesla’nın gelişi, fiyatlar haricinde acı bir sevinç sunsa da Tesla’nın Türkiye’de karşılaşabileceği bir diğer sorun, Fatih Altaylı tarafından ele alındı.

“Tesla, Türkiye’ye girdiği anda pişman olur”

Habertürk müellifi Fatih Altaylı, geçtiğimiz saatlerde kaleme altığı ‘Tesla gelir, BTK’ya takılır’ başlıklı yazısında kimi değerli noktalara değindi. “Tesla Türkiye’ye girdiği anda pişman olur ya da Tesla’yı Tesla yapan en kıymetli özelliklerini Türkiye’de kullanamaz.” biçiminde kelamlarına başlayan Altaylı, şu formda devam etti:

“Niye mi! Zira BTK müsaade vermez. BTK dediğim Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu. (…)BTK bugün otomotiv sanayisindeki gelişmelerden Türkiye’deki tüketicilerin de yararlanabilmesinin önünde dev üzere bir mahzur olarak duruyor. Biliyorsunuz, yeni jenerasyon arabalar barındırdıkları teknoloji ile birer taşınabilir irtibat aracı.

Geleceğin otonom sürüş teknolojilerine hazır olmak, mevcut otonom sürüşü imkanlarını kullanabilmek, arabalardaki yazılımları daima yeni halde tutabilmek, yol datalarını navigasyon sistemlerinde kullanabilmek, kaza ve güvenlik datalarını paylaşabilmek için bu arabalar üreticilere ilişkin merkezlerle daima bir irtibat halindeler ya da olmak zorundalar.”

İşte Fatih Altaylı’ya nazaran Türkiye’de bu durum pek de mümkün olmayacak. Çünkü BTK, tüm üreticilerden bu dataların tamamını yerli bir operatör üzerinden iletmesini, kendileri ile paylaşılmasını ve bu bilgilerin Türkiye’de bir merkezde toplanmasını talep ediyor. Üreticiler ise iç güvenlik ve trafik güvenliği ile ilgili bilgileri paylaşmayı kabul ederken, öbür özel bilgilerini paylaşmayı hem şirket siyaseti hem de sır olması nedeniyle paylaşmak istemiyor.

Günümüzde tam da bu nedenden ötürü çağdaş arabaların birtakım sistemleri ülkemizde kullanılamıyor. Elbette bu mevzuda BTK’nın Tesla’yla bir görüşmesinin olup olmadığı üzere bilgilerden şu anda yoksunuz. Öte yandan Tesla Türkiye’nin Operasyon Müdürü Emir Tunçyürek, paylaştığı açıklamasında şu sözlere yer vermişti:

“3 aydır Kemal Geçer ile birlikte çalışmalara başladık. Pazara giriş, altyapı kurma çalışmaları devam ediyor. Bir sonraki atılımımız iş ilanları olacak doğal olarak.”