Obezitenin Neden Kansere Yol Açtığı Açıklandı

Çağımızın en büyük meselelerinden birisi olan obezitenin kansere yol açtığı uzun vakittir bilinen bir gerçek. O denli ki Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan bilgilere nazaran birtakım kanser çeşitlerinin %7’si ila %41’i, fazla kiloluk ve obezitiye dayandırılmaktadır. Lakin bugüne kadar obezitenin neden kansere yol açtığına dair net bir yanıt bulunamamıştı.

İşte Norveç’teki Bergen Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, bu sorunun yanıtını bilimsel olarak ortaya koydu. Araştırmacılar, obezite ile bağlantılı olan lipitlerin (canlıların temel organik bileşiklerinden biri), kanser hücrelerini daha agresif hale getirdiğini ve tümörler oluşturma olasılığını artırdığını gösterdi.

Kanser hücresi, kilo alınması sonucunda ahenk sağlamaya zorlanıyor:

Gerçekleştirilen araştırma, olağan bir bedenden çok kilolu ya da obez bir bedene geçişin kanser hücresini uyum sağlamaya zorladığını ortaya koydu. Araştırmada yer alan takımdan Doç. Dr. Nils Halberg, bunun yeni gen mutasyonlarının yokluğunda bile obezitenin tümörlerin oluşma riskini artırdığı manasına geldiğini söz etti.

Bu iki hastalığın nasıl etkileşime girdiğinin bilimsel olarak incelenmesinin son derece enteresan ve yararlı olduğunu belirten Halberg, bilhassa bu yeni bilginin, araştırmacıların obez kanser hastaları için gelişmiş tedaviler tasarlamasına imkan tanıyacağını açıkladı. Obezite, günümüzde yer yıl yaklaşık 500 bin yeni kanser hadisesinin nedeni olarak sayılıyor ve obezite oranlarının artmaya devam etmesiyle bu sayının da artması bekleniyor.