TikTok, ‘Seks Taklidi’ Yayınlarını Öne Çıkarıyor

TikTok tekrar dünyayı şaşırtmayı başarıyor. Bugüne kadar binlerce saçma sapan akımı barındıran uygulamada bir saçma akım daha başladı. Aslına bakarsanız bu tamamı ile TikTok’un hatası değil, insanların hissesi daha büyük. TikTok kullanıcıları ortasında başlayan akıl almaz bu akım doğal ki ‘normal’ kullanıcılar tarafından da tepki topladı.

Gittikçe iştirakçi sayısı büyüyen bu akımda kullanıcılar, cinsel münasebete girerken veya cinsel bağa giriyormuş üzere yaparken yayın yapıyorlar. Kimileri bu sırada kitap okuyor (ne alaka biz de anlamadık), kimileri ise gelen bağışları okuyor ve teşekkür ediyor. Kullanıcılar bu duruma ziyadesiyle reaksiyonlu olsa da akıma dahil olan kullanıcı sayısı da az değil.

İşin garibi bu şekil içerikler TikTok’ta yasak, lakin uygulama kullanıcıların teklif sayfasında bunları çıkarıyor

Asıl sorun kullanıcıların bu görüntüleri yayınlaması değil, TikTok’un bu usul içerikler yasak olduğu halde bunları kullanıcıların önerilenler kısmına çıkarması. Üstteki görselde topluluk kuralları içerisinden bu mevzuya dair olan kısmı paylaştık lakin anlaşılan o ki TikTok kendi topluluk kurallarına uymada çok da başarılı değil.

TikTok’un kullanıcılarının %25’ini 10 ile 19 yaş ortasındaki insanlar oluşturuyor. Bu da bilhassa bu yaş kümesindeki insanların bu biçim akımlara katılmasını olağan kılıyor. TikTok’un algoritması da bu görüntüler çok izlendiği için içerikten bağımsız önerilenlere yerleştiriyor. Lakin yalnızca bu videolar bildirildikten sonra kaldırılma süreci yapılıyor.

Videoların kaldırılmasına ek olarak TikTok, bu tıp içerik yayınlayan kullanıcıların canlı görüntü özelliğini kullanmasını yasaklıyor. Bu görüntülerin önerilenlere çıkması konusunda TikTok’tan şimdi resmi bir karşılık da gelmedi.

Akıma gelen kimi reaksiyonları aşağıda görebilirsiniz

‘TikTok’ta sevişiyorken yahut seviyormuş üzere yaparken yapılan yayın akımını anlamıyorum??? Çok garip’

‘TikTok’taki kızların sevişirken kitap okuduğu yayın yapma trendi ne bu türlü? Harbi neler oluyor? Her yerdeler.’

‘Bu gençliğimize karşı yapılan büyük bir tımarlama tekniği. TikTok’un CEO’ları ne olduğunun pek farkında ancak umursamıyorlar zira bundan servet elde ediyorlar.’

‘TikTok’ta neler oluyor bu türlü? Bunların yardıma gereksinimi var’