Popüler NFT Platformu Cent Satışlarını Durdurdu

Çoğumuzun bildiği üzere internet ortamlarında yer alan varlıkların blok zincirine işlenerek bir nevi dijital olarak sertifikalandırılması manasına gelen NFT’ler her gün daha da fazla beşere ulaşıyor. Sizlerle daha evvel paylaştığımız haberlerde yemek dalından müzik bölümüne kadar birçok dev şirketin bu mevzudaki yatırımlarının arttığını aktarmıştık.

Ancak NFT’ler, kimi olumsuz dolandırıcılık, sahtecilik üzere durumların oluşmasına neden olabiliyor. NFT pazar yerleri de bu üslup haberlerin ortaya çıktığı yerlerin başında yer alıyor. Geçtiğimiz haftalarda dünyanın en büyük NFT pazarı OpenSea’nin platformda yer alan NFT’lerin %80’inden fazlasının düzmece olduğunu açıkladığını sizlerle paylaşmıştık. Artık de bir öteki dev NFT platformu, satışlarını askıya aldığını açıkladı.

Cent isimli NFT pazarı süreçlerini askıya aldı

Geçtiğimiz yıl Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in birinci tweet’ini 2.9 milyon dolara NFT olarak sattığı pazar yeri olan Cent, platformda bulunan birtakım NFT’lerin sahte ve intihal edilmiş olduğunu ve bu token’ların satışının süratle yaygınlaştığını açıkladı. Bunun akabinde da platformda gerçekleşen süreçlerin süreksiz olarak durdurulduğu tabir edildi.

CEO Cameron Hejazi de cuma günü yaptığı açıklamalarda 6 Şubat tarihinde platformdaki alım satım süreçlerinin durdurulduğunu kaydetti. Bu usul problemlerin Web 3.0’ın en büyük sorunu olabileceğine dikkat çeken CEO, yakında kendi platformunun bu stil kabahatlerle uğraş etmek ve süreçleri tekrar açmak için ‘merkezi kontrol’ sistemleri kullanmaya başlayabileceğini vurguladı

Son olarak intihal edilerek oluşturulan, NFT kopyalarının satılmasının bu karara neden olduğunu belirten Hejazi, Cent üzerinde gerçekleşen her sürecin durdurulmadığını da açıklamalarına ekledi. Hangi süreçlerin durmadığı sorulduğunda ise, tweet’ler üzere NFT’lerin satılmasını sağlayan ve ‘değerli ürünler’ olarak isimlendirilen NFT’lerin alım satım süreçlerinin devam ettiği söz edildi.