Tesla, Yüzbinlerce Aracını Geri Çağıracak

Tesla’nın başı bir türlü kaygıdan kurtulmuyor. Daha geçtiğimiz 2 ay içerisinde 2 sefer toplatma yapan Tesla, yeniden araçlarını toplatacak. Aslına bakarsanız bu sefer sorun o kadar da büyük değil. Tesla’nın bir özelliği, ABD’nin araç maddelerine uymadığı için kaldırılması gerekiyor. Bu özellik Tesla sahipleri tarafından çokça seviliyordu.

Kasım ayından bu yana yapılan 6. toplatma olan bu toplatmada Tesla tamı tamına 578.607 adet aracını geri çağıracak ve sebebi ise Boombox denen bir özellik. Bu özellik, aracın dışında bulunan hoparlörlerden muhakkak sesleri çalabilmenizi sağlıyor. Polis sireninden hayvan seslerine, aklınıza gelebilecek her sesin çalınabildiği özellik, otomobil sabit dururken epeyce eğlenceli lakin iş trafiğe çıkmaya gelince durum biraz karışıyor.

Tesla araçların dışarıya ses veren hoparlörleri kaldırılacak

Boombox özelliği hareket halinde kullanılabildiği için birtakım şoförler, ‘eşek şakaları’ yapıyordu. Bu da ABD’nin Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Yönetmeliğine (NHTSA) uymuyordu. 4 Şubat’ta yapılan bir duyuruda NHTSA, Boombox özelliğini seyir halinde kullanmanın Yaya İhtar Sistemi’ni (PWS) bozacağını belirtti.

Bu da ABD’nin Federal Motorlu Araçlar Güvenlik Standardı maddesine uymuyor. NHTSA, arabanın yayalar için ihtarının gereğince yüksek olmayabileceğini, zira daha yüksek bir sesin onu engelleyebileceğini söylüyor. Bu nedenle ABD’de bulunan 578.607 adet Tesla aracı toplatılarak Boombox özelliği kaldırılacak.

Ancak şurada devreye bir ironi giriyor: Tesla, 2019 yılında Boombox özelliğini PWS standartlarına uymak için eklemişti. Daha sonra Tesla bu özelliği biraz esnetince şoförler bunu bir ‘eşek latifesi malzemesi’ olarak kullanmaya başladı. Bildiğiniz üzere Tesla model araçlar Türkiye’ye de geliyor ve geldiğinde Boombox özelliğinin ülkemizdeki araçlarda da olmaması mümkün.

Tesla Boombox özelliği ile araçların çıkarabildikleri sesler, TikTok’ta akım olmuştu:

YouTube video