TL, Tether ile En Fazla İşlem Yapılan Resmi Para Birimi Oldu

Türk Lirası’nın bilhassa 2021 yılının son yarısında yaşadığı devasa bedel kaybı, paramızın döviz karşısında adeta erimesine neden olmuştu. Öte yandan TL’nin giderek değersizleşmesi, bir yandan da bu değersizleşmeyi giderek artıracak formda döviz ve kripto para yatırımlarını artırmıştı. Bunun sonucunda hükûmet, bu yatırımları engelleyecek birtakım adımlara imza atmıştı.

Türkiye, Aralık 2021’de dolar/TL kurunun 18 TL’yi gördüğü ve rekor kırdığı gün Kur Muhafazalı TL Mevduatı’nı yürürlüğe koymuştu. İlerleyen günlerde de kredi çekenlere yönelik yeni bir taahhüt hazırlanmış, çekilen kredinin döviz, altın ve kripto para üzere yatırımlara yatırmaları engellenmişti. Bu tedbirlerin akabinde dolar kuru 13 düzeylerinde dolaşırken, TL hakkında değerli açıklamalar geldi.

TL, Tether süreçlerinde dolar ve euroyu geçti

Finansoloji Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Doç. Dr. Aysel Gündoğdu, dolar kuruna olan talebin hala gücünü koruduğuna işaret etti. Ayrıyeten döviz talebine karşı bankaların kur alım satım fiyatı ortasındaki makası açmaları, Gündoğdu’ya nazaran farklı bir araca olan ilgiyi artırdı. Buna nazaran kripto para borsalarında çok düşük komiteler alınması ve bankalardaki üzere bir makasın kelam konusu olmaması, 1 dolara sabitlenen ‘stabilcoin’ Tether’e olan talebi artırdı.

Gündoğdu, bilhassa eğitim düzeyi yüksek olan ve dijital dünya ile ortası âlâ olan genç nüfusun kripto paralarda yaptığı işlem sayısının giderek arttığını tabir etti. Wall Street Journal gazetesinin Chainalysis bilgilerine dayandırdığı bir haberi de bunu doğrular ve güçlendirir nitelikteydi. Bu habere nazaran Türkiye’de aralık ayında liraya karşı yapılan işlemlerin yarısından fazlası Tether süreçleriydi. O denli ki Türk Lirası, dolar ve euro’yu geçerek Tether karşısında dünyada en fazla süreç yapılan resmi para ünitesi oldu.

Chainalysis bilgilerine nazaran 2021’in 4. çeyreğinde Türk Lirası ile yapılan kripto para süreçlerinin hacmi günlük ortalama 1,8 milyar dolar idi.