HEIC Dosyaları Nasıl Açılır ve JPG’ye Dönüştürülür?

Günümüzdeki teknoloji bizlere belge kullanımı alanında daha evvel hiç olmadığı kadar fazla özgürlük sağlıyor. Daha da özele inmek gerekirse teknoloji, tek bir aygıt üzerinde birden fazla türde evrak üzerinde süreç yapma imkânını günümüzde bizlere sağlıyor. Ses, görüntü, müzik ve uygulama üzere farklı alanlarda kullanılan farklı evrak tiplerini herkes duymuştur.

Bu hususta örnek olarak JPG, JPEG ve PNG gibi manzara formatlarını yaygın olarak görüyoruz. Bu formatlara yönelik kullandığımız sıkıştırma yolları de ‘ham imaj kalitesini’ üst ya da aşağı çekebiliyor. Bu yazımızda ise kelam konusu manzara formatlarından biri olan ve daha çok Apple tarafında gördüğümüz HEIC belgelerini nasıl açabileceğinizi ve bu manzaraları nasıl JPG formatına çevirebileceğinizi anlatacağız.

HEIC belge formatı nedir?

Açılımı High Efficiency Image File olan HEIF standardının içinde bulunan HEIC belge formatı, ‘.heic’ uzantısıyla karşımıza çıkar. Çoğunlukla teknoloji devi Apple’ın iPhone ve iPad modellerinde görülse de bu usul Apple’a ilişkin değildir. Bunun yanında bu aygıtlarda kelam konusu formatı devre dışı bırakma imkânınız da bulunuyor. Lakin iOS 11 ve üstü aygıtlarda standart olarak bu yol kullanılıyor.

JPG üzere yaygın metotlara nazaran daha küçük evrak boyutuyla daha kaliteli görüntülerin elde edilmesini sağlayan HEIC formatı, yaygın olmaması sebebiyle, mevzu onları açmaya geldiğinde kimi kullanıcıların başını karıştırabiliyor. Bu karışıklığı ortadan kaldırmak ismine .heic uzantılı evrakları açma tekniklerine geçelim.

HEIC belgesi nasıl açılır?

 • Adım #1: HEIF Fotoğraf Uzantıları’nı edinin
 • Adım #2: HEVC Görüntü Uzantıları’nı edinin
 • Adım #3: Açmak istediğiniz evraka çift tıklayın.

HEIC evrakları Mac modellerinde rastgele bir uğraşa girmeden açabilirsiniz. Lakin Windows işletim sistemli bilgisayarlarda açmak için uygulama mağazasına yönelmeniz ve HEIF Fotoğraf Uzantıları ile HEVC Görüntü Uzantısı’nı indirmeniz gerekiyor. Bunun akabinde rastgele bir sürece gerek kalmadan imajlara erişebilirsiniz.

NOT: HEIF Fotoğraf Uzantıları’nın fiyatsız olmasına rağmen HEVC Görüntü Uzantısı’nı edinmek için 2,75 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Bir sonraki sistemi uygulayabilmek için bu uygulamaları edinmiş olmanız gerekiyor.

HEIC evrakı nasıl JPG’e dönüştürülür?

 • Yöntem #1: Yüklü uygulama üzerinden farklı formatlara çevirme.
 • Yöntem #2: Çok sayıda manzarayı farklı formata çevirmek için uygulama kullanma.
 • Yöntem #3: Web üzerinden farklı formatlara çevirme.

HEIC evrakını JPG formatına çevirmek için kullanabileceğiniz üç sistemi sıraladık. Gereksiniminize nazaran uygulama yahut site üzerinden dönüştürme sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Yöntem #1: Uyumluluk meselelerinden kurtulmak için: Yüklü uygulama üzerinden farklı formatlara çevirme

 • Adım #1: Fotoğraflar uygulamasından istediğiniz HEIC belgeyi açın
 • Adım #2: Düzenleme seçeneğine tıklayın
 • Adım #3: ‘Kopyasını kaydet’ seçeneğine tıklayın ve evrak çeşidi olarak JPG seçin.

İlk formüldeki uzantıları yüklediyseniz HEIC evrakları görüntülemekte sorun yaşamayacaksınız demektir. Ama yeniden de bu evraklar HEIC olarak kaldıklarından farklı uygulamalarda uyumluluk sorunu çıkarabilir. Bu sebeple fotoğraflar uygulaması aracılığıyla açtığınız belgenizi, düzenleme seçeneklerinden kopyasını kaydet butonuna tıklayarak JPG üzere farklı bir formatta kaydedebilirsiniz.

Yöntem #2: Tek tek değiştirme uğraşına girmenize gerek yok: Çok sayıda imgeyi farklı formata çevirmek için uygulama kullanma

 • Adım #1: iMazing HEIC Converter uygulamasını indirip çalıştırın.
 • Adım #2: Formatını değiştirmek istediğiniz belgeleri uygulamaya sürükleyin.
 • Adım #3: Çevirmek istediğiniz evrak formatını ve belgenin kalite ölçüsünü belirleyin.
 • Adım #4: ‘Convert’ butonuna tıklayıp kaydetmek istediğiniz yeri seçin.
 • Adım #5: Dosyaları kaydettiğiniz klasörde HEIC belgelerinin farklı formatlarına erişin.

Az evvel bahsettiğimiz yollarda evrakları açıp JPG olarak kaydetmek kolay olsa da dosya sayısı arttığında, belgelerin tümünü çevirme süreci vakit alacaktır. Bu noktada hem tekli hem de çoklu belgelerin formatını değiştirmenize imkân tanıyan iMazing HEIC Converter programı yardımınıza koşuyor. Üstteki adımları izleyerek kolay kolay belge çevirme sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Yöntem #3: Uygulama indirmeden de format değiştirmeniz mümkün: Web üzerinden farklı formatlara çevirme

 • Adım #1: Cloudconvert sitesine gidin.
 • Adım #2: HEIC filenizi belge paylaşma kısmına sürükleyin.
 • Adım #3: Dosya sürüklemeyi zorlaştıracak bir pozisyondaysa belge ekleme kısmından HEIC belgenizi seçin.
 • Adım #4: Hangi formata çevirmek istediğinizi belirleyip ‘Convert’e tıklayın.
 • Adım #5: Çevirdiğiniz belgeyi indirip açın.

Uygulama indirmeden belge formatı değiştirme sürecini gerçekleştirmek isteyenler için cloud convert hizmeti bulunuyor. HEIC dosyaları istediğiniz formata çevirmenize imkân tanıyan bu sitede farklı evrak cinslerinin de formatını değiştirebilirsiniz.

HEIC evrakı açma metotlarını anlattığımız yazımızın sonuna geldik. Metotlarla ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Geri dönüş yapıyor olacağız.