TÜBİTAK’tan Sosyal Ağdaki Trolleri Bulacak Projeye Destek

Sosyal medya, günümüzde bize ne kadar yarar sunsa da birebir vakitte birtakım tehlikelere de konut sahipliği yapıyor. Bu tehlikelerden biriyse yanlış bilgilerin yayılmasında faal rol oynayan, ‘troller’ olarak isimlendirilen kişiler bulunuyor. Bugünse TED Üniversitesi ve TÜBİTAK’tan bu mevzuyla uğraş için kıymetli bir haber geldi.

TED Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Aykut Yıldız liderliğinde yürütülen ‘Sosyal Medyadaki Fikir Dinamiğinin Diferansiyel Oyun Olarak Modellenmesi ve Ağdaki Trollerin Otomatik Tespiti’ projesine TÜBİTAK’tan takviye geldi. Proje, TÜBİTAK 1001 programı kapsamında 36 ay desteklenmeye hak kazandı.

Sosyal ağlardaki troller otomatik olarak tespit edilecek

Paylaşılan ayrıntılara nazaran proje, toplumsal ağlardaki ‘trolleri’ otomatik olarak tespit edebilecek. Dr. Aykut Yıldız, yaptığı açıklamada proje kapsamında toplumsal medyadaki trollerin fikir eğrilerindeki değişimlerden yola çıktıkları bir tespit metodu geliştirdiklerini açıkladı. Yıldız, bu sayede toplumsal ağları trollerden arındırarak bilgi kirliliğinin önüne geçileceğini belirtti.

‘Sosyal medyadaki fikirlerin sayılara izdüşümünü yaparak matematiksel tahlilinin yapılacağı’ projede fikir eğrileri, statik oyun olarak modellenecek. Projenin toplumsal ağlardaki kıymetli bir soruna tahlil getirmesi nedeniyle derin bir tesir yaratacağının düşünüldüğü belirtilirken, yaklaşımın ‘daha pak bir toplumsal medya’ gayesine ulaşılması yolunda bir mihenk taşı olacağı tabir edildi. Dr. Aykut Yıldız, metodolojiye ilişkin makale çıktılarının bilimsel yollarla paylaşılacağını açıkladı.