Türkiye, En Çok Metaverse Arsası Satın Alan Ülke Oldu

Metaverse kavramının son vakitlerin en tanınan konusu olduğunu söyleyebiliriz. ‘İnternet’in bir sonraki etabı olarak görülen metaverse, gelecek olarak nitelendiriliyor ve birçok dev şirketten yatırım alıyor. Varsayım edebileceğiniz üzere ülkemiz de bu çılgınlığa dahil olmuş durumda ve yatırımlara da şimdiden başlandı.

Daha evvel birçok sefer sizlere metaverse arsalarının ülkemizde satıldığını aktarmıştık. Hatta bu durumun çok ilerlediğini, kimi insanların sahibinden.com üzerinden metaverse yerlerini satışa çıkardığını paylaşmıştık. Artık de Türkiye’nin en çok metaverse yeri satın alan ülkelerden biri olduğu ortaya çıktı.

Türkiye, en çok OVR yeri satılan ülke konumunda

OVR isimli platformda yer alan ve OVRLand ismi verilen metaverse emlakı, şu sıralarda epeyce tanınan durumda. Haritaları kullanarak dünya üzerindeki bölgeler altıgen modüllere bölünüyor ve Metaverse yeri olarak satışa çıkarılıyor. NFT & Metaverse Dünyası isimli Twitter kullanıcısının paylaştığı bilgilere nazaran de Türkiye, OVR emlakını en çok satın alan ülkeler ortasında tepede yer alıyor.

Verilere nazaran sadece geçtiğimiz OVRLand satın alan insanların %95’ini Türkler oluşturuyor. Bunun yanı sıra İstanbul Boğazı, Kadıköy Moda kıyısı üzere bölgelerin büsbütün satın alındığı, hatta bu üzere birçok yerin sahibinden.com’dan satışa çıkarıldığı da gelen haberler ortasında yer alıyor.

Peki, neden ülkemizde satışlar bu kadar artmış durumda?

NFT & Metaverse Dünyası’na nazaran, ekonomik koşullar yüzünden zorluklar çeken vatandaşlar, bu yerlerin geleceğe yatırım olabileceğini, bu sayede de para kazanabileceklerini düşünüyor. Alışılmış şu an Metaverse’ün çok erken düzeylerde olmasının bu mevzu hakkında net bir şey söylemeyi zorlaştırdığını da belirtmek gerek. Tekrar de OVR’nin, bu projeyi uygun bir pazarlama sistemi ile sunmasının ve tüm dünyaya yaymasının yerlere yatırım yapanlara para kazanma ihtimali oluşturabileceği belirtiliyor.

Ancak Türkiye’deki insanların sırf ülkemizden sanal arsa almaya devam ettiği de vurgulanıyor. Şayet OVR yerleri farklı ülkelere yayılmazsa, bu durumun olumsuz sonuçlar oluşturabileceği ve Türkiye’de satın alınan emlaka rastgele bir talep oluşmayacağı için yatırımların beklenilen sonucu veremeyebileceği düşünülüyor. Google Maps kullanarak metaverse yeri satan yüzlerce projenin olduğu düşünülünce de bu türlü bir ihtimalin ortaya çıkma mümkünlüğünün epey mümkün olduğu ortaya çıkıyor.

Yani bu usul yerleri alıp çabucak daha fazla fiyata satmaya çalışan insan sayısı epey fazla. Bu durum da milyarlarca dolar yatırım yapılan metaverse’ün ulaşmak istediği amaca pek uygun görünmüyor. Tekrar de bu mevzunun genel olarak hayli heyecan verici olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz hafta CES 2022’de tanıtılan metaverse aygıtlarını sizlere aktarmıştık. Bu aygıtlara baktığımızda da şimdi epeyce erken düzeyde olan bu teknolojilerin önümüzdeki 10-15 yıl içinde çok ileri düzeylere ulaşabileceği kestirimini yapmak pek yanlış olmaz.