Türkiye’de Sürücülerin Yanlış Bildiği 13 Trafik Kuralı

Yetersiz eğitim, berbat kentleşme, tahammülsüzlük vb. faktörler bir ortaya gelince trafikte çok sayıda kural ihlali görmek kaçınılmaz hale geliyor.

Her ne kadar diğerlerine kızıyor olsanız da muhtemelen bu trafik kurallarından kimilerini siz de uygulamıyorsunuz, öz tenkit yapmakta yarar var. İşte ekseriyetle yanlış bilinen o trafik kuralları:

1. Dönel kavşakta geçiş önceliği, ada etrafında dönen araçlara aittir.

Çoğu şoför ise ada etrafında dönen araçlara tali yoldan çıkan araç muamelesi yapıyor. Aslında Türkiye’deki dönel kavşakların kusurlu dizaynının da bu algının oluşmasında tesiri bulunuyor. Olağanda adaların bu kadar büyük yapılmaması gerekiyor.

2. En soldaki şeridin yalnızca sollama hedefiyle kullanılması gerektiği bilinmiyor.

Bu şeritte olağan seyir yapılmaması gerekiyor. Solladıktan sonra tekrar şeridinize dönmelisiniz.

3. Araçlara yanan sarı ışığın manası “kırmızı yanmak üzere, yavaşla ve dur” olmasına karşın Türkiye’de bu ışığın manası “kırmızı yanmak üzere, hemen gaza bas ve geç” olarak biliniyor.

Kavşaktaki kazaların kıymetli bir kısmı bu yüzden gerçekleşiyor.

4. Kaldırımların yarı otopark olduğunun sanılması.

Kaldırıma park eden şoförleri uyardığınızda ise “Yanından geçiver işte” deyip üste çıkmaya çalışırlar lakin engelli bireyleri düşünmeyi akıl edemezler.

5. TIR, otobüs üzere ağır vasıtaları kullanan şoförlerin, yolun araç sollamaya müsait olduğunu sol sinyali yakarak anlatmaya çalışmaları aslında tehlikelidir.

Ehliyet imtihanında sıkça sorulan bir soru olmasına karşın yanlış uygulanmaya devam edilir. Gerideki sürücüyü ikilemde bırakan bir yanılgıdır.

6. Dörtlüleri açınca istenen her yere otomobil bırakmanın mübah olduğunun sanılması.

Trafiği tıkayacak bir yere park eder, dörtlüleri yakar; emniyet şeridini kullanır, dörtlüleri yakar; aykırı yola girer, dörtlüleri yakar. Dörtlüleri yakmanız her türlü yasaktan muaf olacağınız manasına gelmiyor.

7. Sinyal verir vermez birdenbire direksiyonu kırıp şerit değiştirmenin hak olduğunu zannetmek.

Sinyalin hedefi dönüş yapacağınız yeri belirterek gerinizdeki şoförün ona nazaran suratını ayarlamasını sağlamak olmalıdır ki bu sayede sürüş güvenliği sağlansın.

8. Motosiklet şoförlerinin trafik tıkalıyken otomobillerin sağından, solundan vızır vızır geçmeyi normalleştirmeleri.

O kadar olağan bir yanılgılı davranış olmuş durumda ki kendi yanlışları yüzünden ortada sıkıştıklarında, baş kamerasıyla sizi çekip YouTube kanallarına koyarak sizi haksız göstermek için fırsat arayabilirler.

9. Yaya geçidinde geçiş önceliğinin taşıtlarda sanılması.

Şoförün, eliyle geç işareti yapmasına bile gerek kalmamalı zira müsaade vermesi gereken bir durum yok. Şoför aslında mecburen duraklamak zorunda. Kırmızı ışıkta duran şoförün bir yayaya “hadi müsaade verdim, geç” manasında işaret yapmasından pek farkı yoktur.

10. Kavşaklardaki bu sarı taralı alan ya yanlış bilinir ya da hiç bilinmez.

“İhlalli alan” dediğimiz bu sarı karelerin maksadı, “kırmızı ışık yanınca burada durman gerekecekse gelme, bekle ve yolu boş bırak” demektir. Bu kural birden fazla kişi tarafından bilinmediği için kavşaklar sık sık tıkanır.

11. Karşıdaki otomobile selektör yakmanın manası “buyurun, siz geçin” demektir, “bekle, ben geçeyim” değildir.

Avrupa’da gözlemleyebilirsiniz.

12. Art koltuktaki yolcuların, emniyet kemeri takma zaruriliği olmadığının sanılması.

Oysa kaza anında gerideki yolcular da çok önemli etkilenir. Şehirlerarası otobüslerde de emniyet kemeri takmak zaruridir. Mecburî olmasaydı bile takmanız kendi hayatınız için epey kıymetli.

13. Çocukların ön koltukta oturmasının hür sanılması.

Ön koltukta seyahat yapan çocukların yaş sonu Trafik Kanunu’na nazaran 10’dur. Emniyet kemerlerinin kaza anında istenildiği üzere çalışabilmesi için belli bir uzunluk ve kilonun üzerinde olunması gerekmektedir. Çocuğun 10 yaşının üzerinde olması gerektiği üzere en az 1,5 metre uzunluğunda ve 36 kiloda olması gerekmektedir. Ön koltukta oturma kurallarını karşılamayan çocukların art koltukta bebek koltuğunda oturması zaruridir.