Türkiye’de Üretilen ‘En Yerli’ Otomobiller Açıklandı

Türkiye’de uzunca bir müddettir tartıştığımız bir sorun var. 2019 yılında birinci sefer tanışma imkanı yakaladığımız TOGG’un ne kadar yerli olduğu, uzunca bir mühlet gündemdeki yerini korumuştu. Bazıları arabanın yüzde 100 yerli olmayan tam manasıyla ‘yerli’ olamayacağını ileri sürerken bazıları ise açıklanan dataları kâfi buluyor ve TOGG’un sahiden de yerli olduğunu kabul ediyor. Pekala Türkiye’de üretilen arabalar ortasında hangisinin “en yerli” olduğunu hiç düşünmüş müydünüz?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2021 yılında Türkiye’de araba, kamyon ya da otobüs üzere araçların yerlilik oranlarını açıkladı. Gazeteci Emre Özpeynirci tarafından derlenen datalar, Türkiye’de üretilen en yerli arabanın Hyundai i10 olduğunu gözler önüne serdi. Bu aracın “Jump” donanım paketine sahip olan versiyonunun oranı, yüzde 65 (markanın tüm yerli araçlarındaki genel ortalama yüzde 55,88) olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de üretilen tüm arabaların yerlilik oranlarının ortalaması ise yüzde 54,32 olarak açıklandı.

Hyundai’ı takip eden markalar Renault ve Tofaş oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın raporuna nazaran yerlilik oranı açısından Hyundai’ı takip eden markalar, Renault ve Tofaş olarak karşımıza çıktı. Renault’un Clio modeli, Fiat’ın ise Egea HB modeli Türkiye’deki en yüksek yerlilik oranına sahip modeller oldu. Bu markaların Türkiye’de ürettiği tüm araçların yerlilik oranı Renault’ta yüzde 55,43, Tofaş’ta ise yüzde 53,70‘ti. Listenin devamında yüzde 50,67’lik yerlilik oranı ile Toyota ve yüzde 25,06’lık yerlilik oranı ile Honda yer alıyor. Merak edenler için; Fiat Egea HB’nin yerlilik oranının en fazla yüzde 59,10‘a, Renault Clio’nun yerlilik oranının ise en fazla yüzde 60,20‘ye ulaşabildiğini belirtelim.

Hafif ve ağır ticari araç üretimi yapan şirketlerin yerlilik oranlarına baktığımızda, arabalardan çok daha güzel oranlarla karşılaşıyoruz. Örneğin Ford Otosan’ın Türkiye’de ürettiği F-MAX isimli cazip, Türkiye’nin en yerli aracı. Bu aracın yerlilik oranını, yüzde 83. İstatistiklere markalar bazında baktığımızda Ford’un hafif (yüzde 64,37) ve ağır (yüzde 72,54) ticari araç üretiminde en yerli marka olduğunu görüyoruz.

Türkiye’de üretilen en yerli motorlu taşıt F-MAX

Yerli araba projesini merak edenler için açıklayalım. TOGG’un yerlilik oranı hedefi birinci etapta yüzde 51. Lakin şirket, bununla yetinmek istemiyor. 2026 yılına geldiğimizde yerli otomobilin yüzde 68’inin yerli olmasını hedefleyen takımın bu düzeylere ulaşıp ulaşamayacağını ise vakit gösterecek.

Eğer siz de Türkiye’de üretilen tüm motorlu araçların yerlilik oranlarını merak ediyorsanız, buradaki ilişkiyi kullanarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Yerli Muhteva Oranı 2021 raporuna ulaşabilirsiniz.