Çin’den Kripto Para Piyasasını Tepe Taklak Edebilecek Karar

Geçtiğimiz eylül ayında kripto para piyasası, daha evvel karşımıza çıkan bir haberle karşılaşmıştı. Kripto para madenciliğinin en büyük kaynağı olan Çin, kripto paralarla ilgili tüm süreçleri yasakladığını ve yasağı delenlere ceza uygulanacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın akabinde kripto para piyasasında sert bir düşüş yaşanmıştı.

Çin hükûmetinin kripto paralara dair görüşü tıpkı istikamette seyrederken bugün kıymetli bir haber daha geldi. Çin’deki kripto para bölümünün gelişmelerini aktaran Çinli gazeteci Wu Blockchain, Çin hükûmetinin bugün, yani 10 Ocak’ta kripto para madenciliğini ‘ortadan kaldırılması gereken endüstriler’ ortasına resmen dahil ettiğini açıkladı.

Çin, kripto para madenciliğini ortadan kaldırılması gereken sanayiler ortasına ekledi

Wu Blockchain, haberinin kaynağını direkt Çin devlet dairesi Ulusal Kalkınma ve Islahat Komisyonu’nun duyurusu olarak paylaştı. İlgili duyuruyu direkt Türkçe’ye çevirdiğimizde “sanal para ile ‘madencilik’ faaliyeti”nin ‘ortadan kaldırılması gereken endüstriler’ kategorisine eklendiği bilgisi yer alıyor.

Çin, düşük güç fiyatlarıyla birlikte global kripto para ticaretinin %80’ine konut sahipliği yapıyordu. Çin’in kripto paralara karşı aldığı tedbirlerin nedeni bir yandan çevresel riskler olarak düşünülürken, öbür yandan Çin’in dijital yuana yol açmak için kripto paraları engellediği de ortaya atılıyor. Sırf 2021 yılında Çin’in 17 devlet dairesi, yaklaşık 180 adet blok zinciri projesi açıklamıştı. Bu projeler, blok zincir teknolojisinden faydalanıyor ve kripto paralarla ilgili bir faaliyete yer vermiyordu.

Öte yandan Çin, kripto paralara yönelik yasağını getirmeden evvel de bu yasağa ait işaret eden açıklamalar yapmaya başlayınca birçok dev madencilik şirketi, Çin’den ayrılarak farklı ülkelere göç etmişti.

Bu haberin akabinde Bitcoin’in tekrar 40.800’lere gerilediği görülse de bu gerilemenin haberle ilgili olup olmadığı şimdi kesin değil.