Twitter’da En Çok İçerik Kaldırılmasını Talep Eden Ülkeler

Geçtiğimiz yılın Ocak ayında Türkiye’deki kullanıcı sayısı 13,6 milyon olan Twitter, Türkiye’de en çok kullanıcıya sahip 5 toplumsal medya uygulamasından biri. Dünya çapında tüm hükümetler her geçen gün toplumsal medyayı daha fazla denetlemeye ve nezaret altında tutmaya çalışıyor. Twitter da bu mecralardan biri olmuş durumda.

Kullanıcıların, kendilerini daha çok sözlerle ifade ettiği bir mecra olan Twitter, ‘hükümetlerce’ sakıncalı olabilecek içerikler konusunda da üst sıralarda yer alıyor, bu da platformda ‘sansür’ uygulamasını beraberinde getiriyor. Twitter, bilhassa 2021’in Ocak ve Haziran ayları ortasında hükümetlerden rekor sayıda talep geldiğini ve Türkiye’den gelen taleplerin de çok fazla arttığını açıkladı.

Türkiye birinci 5’te

Twitter’a hükümetler tarafından 2021’in birinci altı aylık döneminde, 196 bin 878 hesaptan yapılan paylaşımlar için 43 bin 387 müracaat yapıldı. Bu taleplerin yüzde 95 kadarı toplam beş ülkeden geldi. Bu ülkeler ortasında en çok talepte bulunan Japonya olurken onu Rusya, Türkiye, Hindistan ve Güney Kore takip ediyor.

Twitter, kelam konusu içeriklerin bazı ülkelerde gösterilmediğini, kimilerinde bir kısmının gösterdiğini ve bazılarında ise tamamının kaldırıldığını belirterek taleplerin yüzde 54’üne cevap verdiklerini açıkladı. Platform raporlarını birinci açıklamaya başladığından bu yana birinci kere hükümetlerden bu kadar çok sayıda içeriğin kaldırılması talebi aldıklarını belirtti.

Konuyla ilgili Twitter Kamu Siyasetleri Lider Yardımcısı Sinead McSweeney “Dünya çapındaki hükümetler içeriklere giderek daha fazla müdahale etmeye ve onları kaldırmaya çalışırken, görülmemiş meydan okumalarla karşı karşıyayız. Mahremiyete ve söz özgürlüğüne yönelik bu tehdit, tüm dikkatimizi vermemizi gerektiren, telaş verici bir eğilim” dedi.