Uçağının Motoru Durur Durmaz Uçaktan Atlayan YouTuber

Sosyal medyada pek çok kere izlenme ve abone kazanmak için çok saçma şeyler yapan şahıslarla karşılaşabiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde de bu şahıslar ortasına bir yenisi daha katıldı. YouTube’da 127 bin aboneye sahip olan Trevor Jacob isimli bir maceracı, “Uçağımı düşürdüm” başlıklı bir görüntü paylaştı ve sahiden de uçağını düşürdü. Ama düşürme formu büyük bir tartışmaya yol açtı.

24 Kasım günü 1940 Taylorcraft model uçağa atlayan Trevor, çıktığı kısa seyahati paylaşmak için görüntü çekiyordu. Lakin seyahati sırasında uçağın motoru birden gizemli bir biçimde durdu. Trevor ise bulunduğu yüksekliğe ve kullandığı uçağın kabiliyetlerine karşın uygun bir yere inançlı bir iniş yapmak yerine eline kamerayı alıp uçaktan atlamaya karar verdi.

Motor durunca uçaktan çabucak atlamak gerekiyormuş:

YouTube video

Videosunda tüm pilotlara ‘paraşütle uçun’ tavsiyesi veren Trevor, uçağına atlayarak kalkış yaptı ve seyahatine başladı. Uçağının motoruysa kalkıştan kısa bir mühlet sonra, dağlık bir alanın üzerinde durdu. Trevor, uçağın motoru durur durmaz kalkışta kapalı olan, motor durmadan önceyse gizemli bir formda açık olduğu gözüken kapısından dışarıya paraşütle atladı.

Uçağının ziyadesiyle düşük süratte iniş yapma gerektirdiğini (Saatte 56 kilometre), yeniden düşük süratte havada asılı kalabildiğini ve motor çalışmasa bile bir mühlet süzülerek inançlı bir bölgeye kadar gidebileceğini düşünmeyen pilotumuz, kapıdan paraşütle ve elinde kamerayla uçağı terk etti. Bunun akabinde uçak elbette dağlara çakıldı.

  • ♫ Selfie çubuğumu alır, toplar giderim ♫

Trevor ise iniş yaptıktan sonra uçağın yanına gitti. Ardındansa kısa bir hayatta kalma macerasına atıldı. Yanında hiçbir şey olmadığını söyleyen, fakat düşerim ihtimaline karşı paraşüt alan Trevor, ırmak yatağında ilerleyip içmek için su buldu. Karanlıktaysa ormanlık alanın ortasından geçen bir araca rastlayarak araca atladı ve ufak düşüş macerası sona erdi.

ABD Federal Havacılık Dairesi de görüntüde düşen 1940 Taylorcraft uçağıyla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı. Trevor ise o çok istediği izlenmelere kavuşarak görüntüsünü 500 binden fazla bireye seyrettirdi. Bir ‘cüzdan’ tarafından sponsorlanan görüntünün yorum kısmıysa kapalı.