PUBG Mobile, Hile Şirketine Açtığı Davaları Kazandı

Mobil oyun dünyasının her geçen gün büyümesi, bilgisayar korsanlarının da iştahını kabarttı. Hal bu türlü olunca da dünyanın en tanınan taşınabilir oyunları için çok sayıda hile yazılımı geliştirildi. Bu durum, bir yandan oyunculara öbür yandan geliştiricilere ziyan verdi. Hatta PUBG Mobile‘ın geliştiricisi Krafton Inc. ile Tencent Games, oyun için hile geliştiren bir şirkete dava bile açmıştı. Artık o dava sonuçlandı.

Krafton Inc. ile Tencent Games, PUBG Mobile’a hile geliştiren bir hack şirketine iki farklı dava açmıştı. Bu davaların biri ABD’de, öteki ise Almanya’daydı. Federal mahkemeler, her iki davada da PUBG Mobile’ın geliştiricilerini haklı buldular. Kelam konusu hack üretme şirketi, 10 milyon dolar civarında para cezasına çarptırıldı.

“Hileye müsamaha göstermeyeceğiz”

ABD ve Almanya’da görülen davalarda, hack kümesi için kıymetli bir karar daha çıktı. Bu karar kapsamında oyunda nasıl açıklar olduğu, bu açıklardan nasıl faydalanıldığı ve kimlerle iş birliği yapılarak hile yazılımları geliştirildiğinin ayrıntılı bir raporu istendi. Bu rapor, taşınabilir oyun dünyasıyla paralel büyüyen hile bölümüne büyük bir darbe indirebilir üzere görünüyor.

Davayı kaybeden hile şirketi, mevzuyla ilgili rastgele bir açıklamada bulunmadı. Lakin PUBG Mobile idaresinden birtakım açıklamalar geldi. Oyunun imalcisi Rick Li tarafından yapılan açıklamalarda, “Dünya çapında milyonlarca oyuncu PUBG Mobile’ı seviyor ve herkes için eşit bir oyun alanı sağlayacağız. Lakin ne yazık ki, hacker kümelerinin hareketleri oyunun adaletini baltalıyor. Kazandığımız dava, hileye müsamaha göstermeyeceğimize dair açık bir ileti veriyor.” tabirleri kullanıldı.