Uçan Araba AirCar, Uçuşa Elverişlilik Sertifikası Aldı

Uçan otomobiller çoğumuzun küçükken büyüdüğümüzde göreceğimize inandığı bir konseptti. Lakin görünen o ki bu hayal yavaş yavaş gerçeğe dönüşüyor.

Slovak Ulaştırma Otoritesi, 100mph (160kmh) üzerinde suratlara ve 8,000ft (2500m) üzerindeki irtifalara ulaşabilen uçan bir otomobile uçuşa elverişlilik sertifikası verdi. Bir BMW motoruyla ve olağan akaryakıt pompasıyla çalışan ‘AirCar’ isimli hibrit araba uçağın otomobilden hava aracına dönüşmesinin ise 2 dakika 15 saniye sürdüğü söz edildi.

Orta uzaklıklı seyahatler sonsuza kadar değişebilir

Uçan araç, haziran ayında Slovakya’nın Nitra ve Bratislava kentindeki memleketler arası havaalanları arasında 35 dakikalık bir uçuş gerçekleştirmişti. 70 saatlik uçuş testi ile 200’den fazla kalkış ve inişin akabinde uçuşa elverişlilik sertifikası verilen araç için aracın yaratıcısı, “AirCar sertifikası, çok verimli uçan otomobillerin seri üretiminin kapısını açıyor” dedi ve bu sertifika ile orta aralıklı seyahatlerin sonsuza kadar değişmesinin mümkün olduğunu kaydetti.

Sıradan bir uçak üzere havalanan ve yere inen AirCar’ı kullanmak için doğal olarak bir de pilot lisansı gerekiyor. BBC News’e konuşan şirket yetkilileri ise yakın gelecekte bir tarihte Paris’ten Londra’ya bir uçuş gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtiyor.

West of England Üniversitesi’nde aviyonik ve uçak sistemleri alanında kıdemli araştırma vazifelisi olan Dr. Steve Wright ise bu gelişmenin şirket yeterli bir adım olduğunu ve her ne kadar şimdi önlerinde çok yol olsa da AirCar’ları göreceği bir gelecek için oldukça iyimser olduğunu tabir ediyor.

Uçan otomobillerin kitlesel çekiciliğinin ne derece olacağı konusuna ise Dr. Wright biraz temkinli yaklaşıyor. Wrigh her ne kadar ferdi ulaşım ihtilalinin gelmekte olduğunu belirtse de bu değişimin bu formda yaşanmayacağını kaydediyor.

Pilotsuz hava taksi hizmetleri için çalışmalar yapılıyor

Bunlara ek olarak hem uçabilen hem de karada giden bir araç için öbür şirketler de çalışmalara devam ediyor. Avrupa’da karayolunda yasal olan ve bir jirokepter üzere uçan üç tekerlekli PAL-V Liberty, Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı sertifikası almak için uğraşıyor.

Öte yandan bir dizi şirket de pilotsuz hava taksi hizmetleri üzerine çalışmalar yapıyor. Uygun ve esnek bir ulaşım hali olacağı düşünülen hizmet için değerli yatırımlar da yapılıyor. Mesela kısa bir mühlet evvel Boeing, Google’ın kurucu ortağı Larry Page tarafından kurulan bir şirket olan Kitty Hawk ile birlikte sahip olduğu California merkezli otonom hava taksi şirketi Wisk’e 450 milyon dolar ek yatırım yaptığını duyurmuştu.