Uniswap’ın Kurucusunun JP Morgan Hesabı Kapatıldı

Geleneksel finans sistemi ile merkeziyetsiz finans sisteminin (DeFi) önde gelen isimleri ortasında dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Dünyanın en büyük bankalarından JP Morgan, dünyanın en büyük merkeziyetsiz borsalarından olan Uniswap’ın kurucusu Hayden Adams’ın banka hesaplarını kapattı. Adams, hususla ilgili çok sert açıklamalarda bulundu.

Uniswap kurucusu Hayden Adams tarafından yapılan açıklamalarda, JP Morgan’ın haber bile vermeden bu türlü bir şey yaptığını, üstelik bu konumdaki tek kişinin kendisi olmadığını belirtti. “Bu hafta JP Morgan bana hiçbir ihtar ya da açıklama göndermeden banka hesaplarımı kapattı. Yalnızca kripto para sanayisinde çalıştığı için benzer durumlarla karşılaşan birçok kişi ve şirket biliyorum. Bunu kişiselleştirdiğiniz için teşekkürler…” sözlerini kullanan Adams’a karşı yanıt gelmedi.

“Yukarılardan gelen buyrukla yapılmış olabilir”

ABD Emtia Vadeli Süreçler Komisyonu (CFTC) eski başkanı Brian Quintenz de hususla ilgili kimi açıklamalarda bulundu. “Bu durum, Fed ya da OCC müfettişleri tarafından ve büyük ihtimalle yukarıdan gelen bir direktifle yapılan, kriptonun bankasızlaştırılması hamlesi… Şayet müfettiş bankaya, müşterinin risk sınıfında olduğunu belirten bir bilgi verirse, banka onun hesabını kapatırken müşteriye bilgi vermek zorunda kalmaz.” diyen Quintenz, neden bu türlü bir şeyin yaşanmış olabileceğini açıklamış oldu.

JP Morgan’ın hususla ilgili açıklaması beklenirken kripto para topluluğu ile klâsik finans sistemleri ortasındaki savaş bundan ibaret kalmayabilir üzere görünüyor. Çünkü önümüzdeki devirlerde, bunun üzere ya da bundan çok daha sert tansiyonlara şahitlik edebiliriz. Sonuçta kripto para dünyası, klâsik finans sistemini riske atıyor ve değişen dünya nizamında kimin kazanacağını şimdi kimse bilmiyor.