Xbox Series S ve Series X, Baldur’s Gate 3 Oyuncularının İlerlemelerini Durup Dururken Siliyor!

Baldur’s Gate 3, uzun vakittir rol yapma oyunları pazarında eksikliği hissedilen tıp bazlı D&D eksikliğini gidermiş ve çok sayıda mükafata de kavuşmuştu. Lakin görünen o ki oyunu Xbox Series X ve S‘te oynayanlar, ilerlemelerinin kendi kendine kaybolması üzere önemli bir sıkıntıyla karşı karşıyalar.

Oyunun geliştiricisi olan Larian Studios, sorunun en kısa müddette çözülebilmesi için çalışmalara başladığını belirtirken, Microsoft ise uygun bir tahlil bulunana kadar biraz vakit geçebileceğini tabir etti. Sorunun nedeni ise donanımın içindeki bir yazılım. 

Sorunun çözülmesi vakit alabilir.

Baldur’s Gate 3’ü yeni kuşak Xbox’larda oynarken “kaydet ve çık” seçeneği kullanıldığında oyun gerçek düzgün kaydedilmeyebiliyor. Nedeniyse kayıt belgesi daha diskinize tam olarak yazılmadan oyunun kapanmış olması. Microsoft bu durumun farkında olduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söz ediyor. O vakte kadar bu konsollarda BG 3 oynuyorsanız kaydetme ve oyundan çıkış süreçlerini farklı ayrı yapmanız daha inançlı olabilir. 

Larian, oyunculara alternatifler sundu

Oyunun geliştiricisi olan Larian Studios, sorunun farkında olduklarını söylerken oyunculara da kayıt dosyasını hem Xbox hem de Larian hesaplarına kaydetmelerini tavsiye etti. Böylelikle oyuncular, ilerlemelerinin kaybolması durumunda Larian’ın platformundan kayıt evraklarını indirebilecekler. Larian ayrıyeten yüklenebilecek kayıt evrakı sayısını da artırmayı planlıyor. 

Baldur’s Gate 3, Xbox Series X ve S dışında bilgisayarda ve PlayStation 5‘te de oynanabiliyor.