Xiaomi, Tüm Ekranı Parmak İzi Okuyucu Geliştiriyor

Söylentilere nazaran Xiaomi’nin yeni akıllı telefonları, yanılgı hissesini ortadan kaldırarak ekran kilidini açmayı hızlandıran ‘tüm ekran parmak izi tarayıcı’ya sahip olabilir. Çin ulusal paten data tabanından bir kişi; Çinli teknoloji devi patentini aldığı yeni bir parmak izi tarama teknolojisi sayesinde tüm ekranın parmak izlerini algılamasının sağlanabileceği sav etti.

İlk olarak GizmoChina tarafından tespit edilen patente nazaran bu kelam konusu yeni teknoloji kullanıcıların telefonlarının kilidini açmak için ekranın rastgele bir yerine dokunmalarını kapsıyor. Öbür bir deyişle Xiaomi’nin yeni akıllı telefonlarında ekranın tamamı parmak izi sensörü vazifesi görecek ve bu sayede de telefon kilidini açmak için kullanıcıların birden çok sefer deneme yapmalarına gerek kalmayacak.

Ekran kilidini açmak için telefon ekranınızın rastgele bir yerine dokunmak kâfi olacak

Bildiğiniz üzere mevcut ekran altı parmak izi tarayıcı teknolojisinin parmak izinizi algılaması için parmağınızı makul bir noktaya yerleştirmenizi gerektirir. Tüm ekran parmak izi tarayıcısı ise parmak izi tespiti için makul bir noktaya dokunup basılı tutmayı gerektirmeyecek.

Yeni paten bu teknolojinin nasıl işleyeceğini da ortaya koyuyor. Birinci olarak kapasitif dokunmatik ekran katmanının altında birkaç kızılötesi LED ışık vericisi bulunacak. AMOLED ekranın üzerinde olacak olan bu kızılötesi LED ışı vericilerinin üzerinde ise kızılötesi ışık alıcıları olacak.

Öncelikle, bir kullanıcının ekrandaki parmak izini taramak için ekrana parmağıyla dokunması gerekecek. Sonrasında ise kapasitif dokunmatik ekran bu dokunuşu kaydederek pozisyonunu ve akabinde parmağın formunu denetim edecek. Kızılötesi ışık parmakla temas ettikten sonra geri yansıyarak kızılötesi ışık alıcılarına ulaşacak ve kızılötesi ışık suratı bilgilerini kullanarak parmak izinin dış hatları belirlenecek.

Bu süreci, kullanıcının kayıtlı olanla tıpkı olup olmadığını belirlemek için bu bilgiler ile evvelden kaydedilmiş parmak izi bilgileri ortasında bir karşılaştırma yapılması takip edecek. Doğrulama süreci tamamlandıktan sonra ise kullanıcı ekranın rastgele bir yerine dokunarak akıllı telefonun ekran kilidini açabilecek.

Bu patenti alan birinci şirket Xiaomi değil

Öte yandan Xiaomi, tüm ekran parmak izi ekran altı teknolojisinin patentini alan birinci teknoloji şirketi değil. Daha öncesinde Huawei de Hindistan, Kore, Japonya, Avrupa, Çin ve ABD dahil pek çok pazar için geçerli olan benzeri bir patenti Ağustos 2020’de sunmuştu; lakin bu teknoloji hala kapalılığını korumakta.