“Ye Ekşiyi, Doğur Ayşe’yi!” Diyen Büyüklerimiz Bir Şeyler Biliyormuş: Hamilelik Öncesinde Yedikleriniz Bebeğin Cinsiyetini Belirleyebilir!

“Ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi, ye tatlıyı çıkar Hakkı’yı.” diyen büyüklerimiz galiba bir şeyler biliyordu da söylüyordu. Bilim de buna kulak vermiş olacak ki yapılan kimi araştırmalar sonucunda annenin, gebelik öncesindeki beslenmesindeki mineral içeriğin cinsiyet belirlemede tesirli olduğu ortaya çıktı.

Anne ve babalar, kâğıt kaleminiz hazırsa diyet programını bilimsel bilgilerle açıklıyoruz.

Cinsiyet belirleme araştırmaları aslında 1935 yılında bir deniz solucanı ile başladı.

Cinsiyet belirleme araştırmaları aslında 1935 yılında bir deniz solucanı ile başladı. Erken tarihte Herbst, Bonelli Viridis isimli deniz solucanının deniz suyundaki potasyum konsantrasyonunun değiştirilmesinden etkilenmesini keşfetti.

İleriki yıllarda yapılan kimi araştırmalarda da üç yahut daha fazla kız çocuğu olup hiç erkek çocuğu olmayan çiftlerde, annenin diyetine bakıldı ve kalsiyum ile magnezyumun daha baskın olduğu belirlendi. Çoğunluğu erkek çocuk sahibi kadınlar ise ortalama üzerinde sodyum almıştı.

Bilim insanları, mevzunun üzerine araştırmalar yapmaya devam etti ve cinsiyet belirlemedeki bu minerallere yük vermeye başladılar.

Kız çocuk isteyenlerin beslenme programında neler olmalı?

Kız çocuk olma mümkünlüğünü doğrulamak için yapılan bir çalışmaya Hollanda’dan kız çocuk isteyen 172 bayan katıldı. Bayanların tamamı sağlıklı, 23 ila 42 yaş ortasındaydı ve hepsi daha evvel en az 1 çocuk doğurmuştu. Ayrıyeten kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum ölçülerine özel gebelik öncesi diyete bağlı bayanlar seçilmişti.

Hollanda Ulusal Beslenme Ofisinin yönergelerine uygun hazırlanan diyet listesinde tüm yiyecekler tuzsuzdu ve bol ölçüde süt ürünü tüketimi vardı (günde en az 500 g). Ekmek, meyve, zerzevat, et, pirinç ve makarna içeren olağan bir beslenme nizamı takip edildi. Lakin yüksek potasyum içermesi sebebiyle patatese sınırlama getirilmişti. Bu diyete besin destekleri de eklendi. Günlük 400-600 mg magnezyum, 500-700 mg kalsiyum, 5-7,5 mg D vitamini verildi.

Bu diyet programı, planlanan gebelikten en az 9 hafta önce başladı ve meskende yapılan birinci hamilelik testinde hamilelik kanıtlanana kadar devam etti.

5 yıl süren çalışmada doğal ki diyet programından ayrılan bayanlar da olmuştu. Lakin çalışmanın sonucuna gelindiğinde 21 bayan, iddia kuralı kriterlerini karşıladı ve 16’sı kız çocuk doğurdu. Beslenmenin yanı sıra cinsel ilgi zamanlaması kombinasyonun kız çocuk sahibi mümkünlüğünü arttırdığı sonucu da çalışmaya eklendi. Olağan ki gebe kalmak için gerekli olan cinsel bağlantı vakti da farklı bir içeriğin konusu.

Daha kapsamlı bir çalışma ise erkek çocuk doğurma ihtimali üzerine yapıldı.

Oxford Üniversitesi ve Exeter Üniversitesi uzmanları tarafından yürütülen bir çalışmaya 740 Britanyalı bayan katıldı. Bu programda beslenme bilgileri, üç vakit dilimi için toplandı. Bunlardan birincisi, gebelik öncesiyken ikincisi erken gebelik yani yaklaşık 16. haftaydı. Üçüncü bilgiler ise geç gebelik yani 16 ila 28. gebelik haftaları kapsıyordu.

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar, çok fazla kalori tüketen kadınların erkek çocuk doğurma ihtimalinin daha fazla olduğunu söylediler. Günde ortalama 2 bin 200 kalori tüketin bayanın erkek çocuk sahibi olma ihtimali, günde bin 850 kaloriden az tüketen bayanlara oranla 1,5 kat daha fazlaydı.

Kalsiyum, potasyum, B12, C ve E vitamininden varlıklı beslenme erkek doğumlarıyla irtibatlıydı. Erkek çocuğu olan bayanların günlük potasyum alımı da 300 mg’dan daha fazlaydı. Bu yüzden araştırmacılar, muz üzere yiyeceklerin yeterli olduğunu belirtti.

Altı çizilen bir öteki nokta ise günlük tüketilen kalori ölçüsü üzerineydi. Uzmanlar ortasındaki Dr. Mathews, annenin enerjiyi karbonhidrat mı yoksa yağdan mı aldığının değerli olmadığını, değerli olanın tüketilen toplam kalori miktarı olduğunu vurguladı.

Erkek çocuk isteyen bayanlar, kahvaltılık gevrek alışverişine başlayabilir.

“Bunu biraz salladınız mı güya?” diyorsanız hususun bizle hiçbir alakası yok. Araştırma, hamile kalmadan öncesinde kahvaltılık gevrek yemenin erkek çocuk sahibi olma ile güçlü biçimde temaslı olduğunu söylüyor. Kahvaltılık gevrek yiyen bayanların erkek çocuk doğurma ihtimalinin, tahıl tüketmeyenlere oranla 1,89 kat daha fazla olduğu bulundu.

Erkek çocuk ve kahvaltılık gevrek ortasındaki bağlantı için ise açıklamaları şöyle oldu: İn vitro (laboratuvar ortamında) olarak glikoz, erkek gebeliklerin büyümesini ve gelişmesini artırırken dişilerinkini engelliyor. Kahvaltıyı atlamak, gece aç kalmanın olağan müddetini uzatır, sirkülasyondaki glikoz düzeylerini düşürür ve beden tarafından makus etraf şartlarının göstergesi olarak yorumlanabilir.

Coğrafya kaderindir.

Araştırmacılar, erkek çocuk sahibi olma konusunda bir şey daha fark ettiler. O da son 40 yılda sanayileşmiş ülkelerdeki erkek çocukların doğum oranıydı. Bu oranın küçük olsa bile dengeli olması ise genç bayanların diyetlerindeki düşük kalorili beslenmesi tezi açıklıyordu.

Annenin beslenmesine dikkat ederek erkek çocuk sahibi olmak için besinlere yatırım yapmasının yanı sıra ekonomik külfetler ve kâfi kaynağa ulaşamama noktasında kız çocuk sahibi olmak daha kesin bir bahis üzere görünüyor.

Uygulanacak diyette dikkatli olmak gerekli.

“Kimin umurunda.”

Araştırmayı yapan uzmanlar doğal ki diyet yapma konusunda dikkatli olunması gerektiğini büyük puntolar ile belirtiyorlar. Sonuçta araştırmalar makul bir iştirak çerçevesinde gerçekleşiyor. Ayrıyeten beslenmenin hem anne hem de bebek üzerinde öteki tesirleri de olabilir. Bu yüzden de cinsiyet belirlemek isteyen ebeveynler her ne olursa olsun öncelikle uzman görüşü almalı.

Tüm bu araştırmalar, varsayım kuralları üzerine yapılırken cinsiyeti neden değiştirdiği konusunda şimdi kâfi bilgi bulunmuyor. Beslenme ve hamilelik araştırmalarının artması ile yakın vakitte bu mevzuyu da açıklarlar diye düşünüyoruz.

Son olarak da unutmayalım ki asıl değerli olan bebeğin cinsiyeti değil, anne ve çocuğun sağlığı ile güvenliği.

Kaynaklar: Science Direct, Medical News Today, National Library of Medicine, Reproductive Biomedicine Online

Konu “bebek” olunca bu içeriklere de göz atmak isteyebilirsiniz: