Yeni Bir Kurbağa Türüne Greta Thunberg’ün Adı Verildi

Bir küme bilim insanı, Panama’da bulunan “Cerro Chucanti” isimli bölgede yeni bir kurbağa tipi keşfetti. Keşfedilen alt çeşit ile ilgili çalışmalarını sürdüren bilim insanları, bu kurbağanın yağmur kurbağası çeşidinden olduğunu belirlediler. Yaptıkları çalışmaları ZooKeys isimli bilimsel mecmuada yayımlayan uzmanlar, yeni kurbağa cinsine bazıları için iklim aktivisti olan Greta Thunberg’ün isminin verildiğini açıkladılar.

ABD merkezli bir etraf örgütü olan Rainforest Trust gibi oluşumların finanse ettiği araştırmalar sayesinde tespit edilen yeni kurbağa çeşidi, bilimsel olarak “Pristimantis gretathunbergae” halinde isimlendirildi. Yeni keşfedilen kurbağa, bundan sonra Greta Thunberg yağmur kurbağası olarak isimlendirilecek. Pekala neden? Yeni cinsin isim babası olan Rainforest Trust, neden bu türlü bir şey yapmaya karar verdi?

Keşfedilen kurbağa işte bu türlü görünüyor

Pristimantis gretathunbergae isimli tipi benzerlerinden ayıran en temel özelliği, siyah renkli gözleri. Uzmanlar, iklim değişikliğinin bu kurbağanın habitatını yok etmeye başladığını, yeni tıbbın jenerasyonunun de tehlike altında olduğunu tabir ediyorlar. Kurbağanın keşfedildiği Cerro Chucanti, son 10 yılda orman örtüsünün en az yüzde 30’unu kaybetti. Bölge sıcaklığının artmaya devam etmesi ve chytrid mantarı olarak isimlendirilen zehirli mantar cinsinin yaygınlaşması, Cerro Chucanti’deki doğal dengeyi etkilemeye devam edecek…

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rainforest Trust CEO’su James Deutsch tarafından yapıldı. Greta Thunberg tarafından yapılan açıklamaların kıymetine vurgu yapan Deutsch, bu açıklamalar sayesinde iklim değişikliğini önlemenin ne yapıldığına bağlı olduğunun hatırlandığını söyledi. James Deutsch, iklim aktivistinin ismini bir canlı çeşidine vermek için sponsor olmanın gururunu yaşadıklarını da belirtti.