Zamlı Elektrik Faturaları Sosyal Medyanın Gündeminde

Ülkemiz son aylarda ekonomik olarak güçlü bir periyottan geçiyor. Aylardır dolar kuru, akaryakıt artırımları, enflasyon, market artırımları üzere gündemlerin pençesinde olan toplum, bir yandan da yüksek faturalarla boğuşuyor. Yeni yıla girmemizle birlikte aldığımız birinci haberler de ne yazık ki doğal gaz ve elektriğe gelecek artırımlar olmuştu.

Bu artırımların oranları ise hayli can sıkıcıydı; elektriğe %130’a kadar, doğal gaz’a ise %25 artırım yapılacağı açıklanmıştı. Elektrik artırımlarıyla birlikte tıpkı vakitte ‘tarifeli’ sisteme geçilmiş; 150 kWh hududu getirilmiş, bu tüketim ölçüsünün altındaki ve üstündeki aboneler için farklı tarifeler uygulanacağı belirtilmişti. Tarifeli sistemin birinci faturaları, gelen artırımın boyutlarını da gözler önüne serdi.

Faturalara bir ay farkla yüzlerce liralık artırım:

Yeni tarifeli sistem ve artırım faturaları o denli önemli boyutta etkiledi ki, bir evvelki aya kıyasla yüzlerce lira fazla fatura gelen vatandaş, soluğu varsayım edeceğniz üzere Twitter’da aldı. Pek çok Twitter kullanıcısı, gelen elektrik faturalarını paylaşarak yansısını gösterdi.

Kullanıcılar faturalarını da yansılarını de Twitter’a taşıdı: