2022’nin “En Güzel Otomobili” Açıklandı

Bu yıl 37. defa düzenlenen Uluslararası Araba Festivali’nde heyet, 2022 yılının en hoş arabasını seçti. Heyet tarafından yapılan açıklamalarda, yılın en hoş arabasının DS 4 olduğu tabir edildi. Fransız araba üreticisi DS, bu mükafatla son sekiz yılda yedinci defa “en güzel” ödülünün sahibi oldu.

Konuyla ilgili açıklamalar, DS Automobiles Tasarım Yöneticisi Thierry Metroz tarafından yapıldı. Metroz, “Yılın En Hoş Arabası mükafatı, DS 4’ü ortaya koyan tüm çalışanlarına verilmiş bir ödül. Çizim evresine geçmeden evvel arabanın teknik platformunu modellemek için mühendislerimizle iki yıl çalıştık. Tasarım sürecine geçtiğimizde, yeni bir konsept ortaya koymak için hayli geniş bir hareket alanına sahip olduk. Geçtiğimiz yıl yeniden Memleketler arası Araba Şenliği tarafından ödüllendirilen DS AERO SPORT LOUNGE konseptinden ilham alan DS 4, şimdiye kadar görülmemiş orantılarıyla segmentinde eşsiz bir dizayna sahip. Arabanın tasarımı büyük jantlar üzerine yerleştirilmiş, atletik, ziyadesiyle kaslı ve kompakt sınırlar ile söz ediliyor. Aerodinamik, verimli ve karizmatik bir yapıya sahip.” tabirlerini kullandı.

Karşınızda, 2022’nin en hoş arabası DS 4

2022 yılında piyasaya sürülecek DS 4, hakikaten de Thierry Metroz’un dediği üzere eşsiz bir yapıya sahip. Tasarım açısından araba, SUV ve hatchback ortasında sıkışıp kalan araç, daha birinci görüşte kendine hayran bırakıyor. Matrix LED farlar, tamponun en altına kazanan uzanan şerit LED’ler ve çift renkli yapı derken aracın genel tasarımı, benzerlerinden büsbütün ayrılıyor. Bu ortada; aracın art kısmındaki ince yapılı aydınlatma ve çift egzoz çıkışının DS 4’e farklı bir hava kattığını da belirtelim.

DS, premium özelliklere sahip arabalara odaklanan bir şirket. DS 4’te de lüksün manasını açık açık görüyoruz. Çünkü iç kısma baktığımız vakit sadelik ile şıklığın bir ortaya geldiğine şahitlik ediyoruz. Alcantara kumaş kaplama, ambiyans aydınlatma, buton formunda vites, dijital gösterge ekranı ile konsola gömülü multimedya ekranı, DS 4’ün iç dizaynındaki ayrıntılar olarak karşımıza çıkıyor.

2022 model DS 4’te 180 beygir gücündeki akaryakıtlı motora eşlik eden 110 beygirlik bir elektrik motoru bulunuyor. Bu elektrik motoru araca 50 km civarı menzil sunuyor. Buradan, aracın motor tipinin hibrit olduğunu anlayabilirsiniz. Öte yandan; araçtaki DS Drive Assist 2.0 kullanıcıya yarı otonom sürüş tecrübesi sunarken DS Active Scan Suspension teknolojisi ise tüm tekerlerin süspansiyonlarını bağımsız olarak yönetiyor. Böylece hem şoför hem de yolcular için fevkalâde konfor sunulmuş oluyor.