Samsung, Balıkçı Ağlarından Telefon Yapacak

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 9 Şubat’taki Galaxy S22 lansmanının çabucak öncesinde çok dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Resmi internet sitesi üzerinden bir blog gönderisi yayınlayan şirket, 9 Şubat’taki lansmanda yeni bir plastik malzemenin tanıtılacağını duyurdu. Bu açıklama, yeni plastik materyalin Galaxy S22 ailesinde kullanılacağını düşündürüyor. Lakin bu bahiste resmi bir açıklama yok. Pekala bu plastik, neden haberimize husus oldu?

Samsung, bir müddettir geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik üzere hususlarda çeşitli adımlar atıyor. İşte bu yeni plastik materyal açıklaması da yapılan çalışmaların yeni bir sonucu. Samsung tarafından yapılan açıklamalara nazaran mühendisler, balıkçı ağlarının artıklarını kullanarak, orijinal bir plastik unsur ürettiler. Bu materyal, şirketin yaptığı açıklamalara nazaran ya Galaxy S22’de ya da Galaxy Tab S8’de karşımıza çıkacak.

Tüm Samsung eserlerinde kullanılacak

Samsung’un internet sitesinde paylaşılan blog gönderisinde, üretilen plastik malzemenin tüm Samsung ürünlerinde kullanılabileceği tabir ediliyor. Bu da kelam konusu materyalin güvenilirliğinin ispatlandığı manasına geliyor. Lakin gerecin ayrıntılarıyla ilgili bilgi verilmiyor. Plastik materyalin nasıl üretildiğini ve dayanıklılık üzere kıymetli konularda nasıl olduğunu şimdi bilemiyoruz. Bununla ilgili açıklamalar, 9 Şubat’taki Galaxy Unpacked etkinliğinde yapılacak.

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalar, Samsung’un ne kadar takdire şayan bir iş yaptığının göstergesi. 2021’de yapılan bilimsel bir araştırmaya nazaran okyanuslarda biriken balık ağı atığı ölçüsü, 45 milyon kilogramın üzerinde. Öbür bir araştırmaya nazaran ise her yıl 640 tondan fazla balık ağı, deniz yahut okyanuslarda çöp olarak kalıyor. Samsung, yeni plastik gereci ile bu atık ölçüsünü düşürecek üzere görünüyor.