İklim Değişikliğinin ‘Kar’ Kokusunu Değiştirdiği Keşfedildi

Çağımızın ve geleceğimizin en önemli sorunu olan, her yıl daha fazla insanı dolaylı bir halde öldüren iklim değişikliği kestirim edilemeyecek yerlerde dahi kendisini göstermeye devam ediyor. İklim değişikliği, o denli somut bir hâl aldı ki bilim insanları, geçtiğimiz günlerde artık iklim değişikliği nedeniyle karın kokusunun bile değiştiğini açıkladılar.

ABD’deki Monell Kimyasal Duyu Merkezi’nden kendisini ‘koku araştırmacısı’ olarak tanıtan klinik sinirbilim profesörü Johan Lundstorm, kar kokusunun havadaki kirliliği yansıttığını açıkladı. Bilhassa karın üst katmanının çoğunlukla havadan bileşik aldığını belirten Lundstorm, bu bileşiklerdeki kimi moleküllerin burna başkalarından daha sert geldiğini söz etti.

Peki iklim değişikliği nasıl oluyor da karın kokusunu değiştiriyor?

İşte bu bağlantıyı iklim değişikliğine tam manasıyla bağlayan açıklama, McGill Üniversitesi’nden Parisa A. Ariya tarafından yapıldı. Ariya, kara ve havanın ısınmasıyla birlikte hava moleküllerinin sirkülasyonunun ve yoğunluğunun arttığını belirtti. Bu nedenle de iklim değişikliğinin karın nasıl koktuğunu etkilediğini söz etti.

Ariya, karın ‘atmosferik bir sürecin anlık görüntüsü’ olarak misyon yaptığını, yani havada olup biten her şeyi direkt yansıttığını söyledi. Bilim beşerinin 2017 yılında yaptığı araştırma, akaryakıtlı motor egzozundan çıkan kirliliğin kar tarafından nasıl emildiğini göstermişti. İşin makûs yanı bu kirlilik, kar eridikçe su ve toprağa da aktarılıyordu.