ABD, Bitcoin Madenciliğinin Enerji Tüketimini Araştırıyor

Kripto paraların gün geçtikçe daha da yaygınlaştığı bilinen bir gerçek. Bu para ünitelerinin popülaritesi arttıkça madencilik faaliyetlerinde de yükselme görülüyor. Lakin madencilik, bilhassa önder kripto para ünitesi Bitcoin (BTC) madenciliği sebebiyle oluşan güç tüketimi de dünyanın gündeminde. Amerika Birleşik Devletleri de Çin’in yasaklarından sonra bu faaliyetlerin en çok uzunluk gösterdiği ülkelerin başında yer alıyor ve bu tartışmaların merkezinde bulunuyor.

Şimdi de ülkenin Demokrat Parti yetkililerinden madencilere yönelik bir atak geldi. Milletvekilleri, ABD’de bulunan Bitcoin madencilik şirketlerinden değerli bir talepte bulundu. Sekiz kongre üyesinin imzasıyla altı madencilik şirketine gönderilen mektuplarda, enerji tüketimi ile ilgili açıklama yapılması istendi.

Madencilik faaliyetlerinin güç tüketimi hakkında açıklama yapılması istendi

Yetkililer, madencilik faaliyetlerinde ne kadar elektrik kullanıldığını, pak güç tüketiminin nasıl olduğunu ve bu durumun insanları ve çevreyi nasıl etkileyeceğini öğrenmek istediğini belirtti. Açıklamalarda, “Bitcoin madenciliği ile alakalı inanılmaz derecede yüksek güç kullanımı ve karbon emisyonları göz önüne alındığında, bu faaliyetlerin çevresel ve mahallî ekosistemler üzerindeki tesirleri endişe uyandırıyor sözlerine yer verildi.

Kongre üyeleri, şirketlerden elektrik kullanımı dışında ABD’de nasıl büyümeyi planladıkları ile ilgili de açıklamalar yapmasını istedi. Bu talep, geçtiğimiz hafta kripto para madenciliğinin güç üzerindeki tesirlerinin tartışılmasının akabinde geldi. Bu tartışmada ABD’li uzmanlar ve kongre üyeleri, madenciliğin yenilenebilir güç konusundaki tesirlerini ve ülkenin iklim hedeflerini raydan çıkarıp çıkarmayacağı konusunda fikirlerini lisana getirmişti.

Madencilik faaliyetleri bir yılda Ukrayna’dan daha fazla güç tüketiyor

Bitcoin’in başını çektiği kripto para madenciliği, büyük ölçüde güç tüketimine sebep oluyor. Bu faaliyetlerin bir yılda Ukrayna’dan daha fazla güç tükettiği söz ediliyor. Ayrıyeten kullanılan bu elektriğin fosil yakıtlar tarafından üretilmesi durumunda iklim değişikliklerine büyük katkılar sağlayabileceği aktarılıyor. Bu yüzden de ABD’li yetkililerin bu şekil bir talepte bulunması hayli olağan olarak nitelendirilebilir.

Ülkede bulunan madencilik şirketlerinin fazla yenilenebilir güç kullanmadığı, ekipmanların 7/24 çalıştırıldığı da gelen haberler ortasında. Bu sebeple de kongre üyelerinin gönderdiği mektup sonucunda şirketlerin pak mi yoksa etrafa ziyanlı güçlerle mi çalıştığının ortaya çıkması umuluyor.

Şirketlerin bu talebe 10 Şubat tarihine kadar yanıt vermesinin beklendiği de gelen haberler ortasında yer aldı. Ayrıyeten şu an yalnızca iki şirketin mevzuyla ilgili yorum yaptığı da The Verge tarafından yayımlanan haberde kaydedildi. Şirketlerden biri olan Marathon Digital Holdings, verimli diyaloglar kurmayı planladıklarını söz ederken; Riot Blockchain isimli başka şirket, ABD’de iş yapmaktan gurur duyduğunu ve kongre üyelerinin mektubunu ciddiyetle yanıtlamayı düşündüklerini aktardı.