Google, Geleceğin Tabletlerde Olduğunu Söylüyor

İlk akıllı tabletler piyasaya çıktığında herkes bunun saçma bir fikir olduğunu düşünmüştü. Koskocaman bir akıllı telefonu kim ne yapsın ki? Alışılmış bu sırada 2010 yılında iPad’i piyasaya süren Apple ‘aynen o denli kardeşim benim’ deyip gülüyordu. Günümüzde de tabletlerin ne kadar tanınan ve fonksiyonel olduğunu hepimiz görüyoruz.

İşin garibi, Google bunu ‘biraz’ geç fark etmiş. Olağan daha evvel piyasaya Google tabletler çıktı ve günümüze kadar birçok üçüncü parti Android akıllı tabletler de piyasaya sürüldü. Lakin Google’ın son piyasaya çıkan tableti Pixel C idi. Görünüşe nazaran Google, tekrar tabletlere yönelmeyi planlıyor.

“Bilgi sürecin geleceğinin daha güçlü ve fonksiyonel tabletlerde olduğuna inanıyoruz”

Google’da ortaya çıkan yeni bir iş ilanına nazaran şirket, tablet piyasasına tekrar girmek istiyor. İlan açılan durum Senior Engineering Manager, Android Tablet App Experience (Kıdemli Mühendislik Yöneticisii, Android Tablet Uygulama Deneyimi).Google’ın açıklaması ise şöyle:

“Bilgi sürecin geleceğinin daha güçlü ve fonksiyonel tabletlerde olduğuna inanıyoruz. Üretken ve yaratıcı olmanın yeni ve daha düzgün yollarını ortaya çıkaran platformlarımızda ve deneyimlerimizde kesintisiz takviye başlatarak bilgi sürecin ve data girişinin gelecek safhasının insanlara ulaşması için çalışıyoruz.”

Tabii bu iş ilanları kesin olarak yeni bir Google tablet geliyor manasını içermiyor lakin Google’ın en azından üçüncü parti firmalarla çalışarak piyasaya daha çok Android tablet sürmek istediği aşikâr. Android tabletlerin başarılı olması için üçüncü parti firmaların Google’ın takviyesine gereksinimi var ve Google bunun farkına daha yeni varmış.