Sadece Bağışlamak İçin Milyarder Olan Gencin Hikâyesi

Çocukken neredeyse hepimizin hayali zengin olmaktır lakin herkesin varlıklı olmayı isteme sebebi apayrıdır. Kimimiz son model spor otomobillere binmek için, kimimiz en lüks villalarda yaşamak için, kimimiz ise dünyayı gezmek için.

Aramızdan kimileri da nitekim milyoner ve hatta milyarder olmayı başarıyor. Sahiden de spor otomobillerle gezip lüks villalarda yaşıyorlar. Hatta kimileri uzaya roketler gönderip gelecekte orada yaşamak istediğini bile söylüyor.

Ancak bugün bahsedeceğimiz milyarder, başkalarından çok farklı bir sebebe ve misyona sahip. Kendisi şimdi yalnızca 29 yaşında ve neredeyse tüm dünya tarafından bilinen kripto para ticareti platformu FTX’in CEO’su.

Çocukluğundan beri tek hayali varlıklı olmak ve dünyadaki sorunları çözmek

Sam Bankman-Fried isimli bu genç adam, her insan üzere çocukluğundan itibaren çok ancak çok varlıklı olmanın hayalini kuruyormuş. Sebebi ise klâsik olanlardan biraz farklı. Kendisi çok güçlü olup bütün hayır kurumlarına bağış yapmak için varlıklı olmak istiyor.

Zengin olma yolu ise çok basitti

Zengin olma maksadına ulaşmak isteyen Sam Bankman-Fried, 2017 yılında MIT’den mezun olduktan sonra bir şey fark etti. ABD borsasında 10.000 dolardan satışı yapılan Bitcoin Japonya borsasında 11.000 dolardan satılıyordu. ABD’den aldığı 10 milyon dolar kıymetindeki Bitcoin’leri Japonya’da bozduran Sam (ki bu sürecin ismine arbitraj deniyor), bunu her gün yaparak günde 1 milyon dolar kazandı.

Kulağa çok kolay geliyor değil mi? Bu kolay fikir sayesinde Sam, 1 ayda 20 milyon dolar kâr elde etti ki bu başlangıç bile değildi. Kendisi bununla yetinmedi ve tam vakitli kripto para borsacısı oldu. 2017 yılında ise şu anda neredeyse herkesin bildiği kripto para borsası FTX’i kurdu. Kuruluşunun yalnızca 2 yıl akabinde FTX tam 40 milyar dolar değere sahip bir şirket oldu.

Sam’in bugüne kadar bağış yaptığı kurumlar ve neden bu kurumlara bağış yaptığına dair açıklamaları ise sahiden memnunluktan göz doldurur

Geçtiğimiz yıl 29 yaşındaki milyarder, hayır kurumlarına toplamda 50 milyon dolar bağış yaptı. Bu yıl ise kendisi tam 500 milyon dolar bağış yapmayı hedefliyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Sam’in planı toplamda tam 10 milyar dolardan fazla bağış yapmak.

‘Dünyanın düzgünlüğü için yapabileceğiniz çok fazla şey var ve kendinizi çok daha memnun edebiliyorsunuz.’

  • Küresel ısınmayla çaba platformlarını fonluyor: ‘Dünya olarak atlatmamız gereken en büyük sorun bu’
  • Covid-19’a hazırlıklı olmak için ekipman sağlayan kurumları fonluyor: ‘Gelecek pandemi için hazırlıklı olmalıyız’
  • İhmal edilen tropikal hastalıklarla savaşan bilimsel çalışmaları fonluyor: ‘1 milyardan fazla insan bu hastalıklarla boğuşuyor, bu hastalıkları yok etmeliyiz’
  • Hayvan hakları ve ömrünü muhafaza derneklerini fonluyor: ‘Hayvanların da bizler kadar yaşama hakları var, hatta bu yüzden veganım’

Sam’in bir ‘süper spor arabası bile’ yok

Sam’in emelinin sahiden yalnızca tüm hayır kurumlarına bağış yapmak olduğunu ise anlamak çok güç değil. Kendisinin bir spor arabası bile yok, Toyota Corolla’nın hibrit modelini kullanıyor. Rolex’i yok, iş insanı olduğu için Apple Watch kullanıyor. En güçlü işi diyebileceğimiz yanı ise Sam’in şu anda Bahama Adalarında 10 oda arkadaşıyla birlikte yaşıyor olması. Lakin buradan da şirketini ve borsayı yönetiyor.

Neden lüks ekipmanlara ve üstün spor arabalara sahip olmadığı sorulduğunda Sam, ‘İhtiyacım olduğunu hissetmiyorum’ diyor. Bu tavrı sayesinde Sam, önümüzdeki 20 yıl içerisinde bir trilyoner bile olabilir. Şayet bu gerçekleşse bile Sam, kendisinin tek gayesinin tekrar Dünya’daki sorunları çözmek olacağını söylüyor.

Tabii ki bir insanın ne yapacağı, gayelerinin ne olduğu asla %100 olarak bilinemez. Fakat insanlık olarak hedefinin dünyaya yardım etmek olduğunu söyleyen ve buna güçlü olduğu andan itibaren başlayan birine sahip olmamız çok hoş bir olay. Umarız dünyadaki bu usul insanların sayısı çoğalır ve öncüleri Sam olur.