Hamster’lardan İnsanlara COVID-19 Bulaşabildiği Öğrenildi

Bundan tam 2 yıl evvel ortaya çıkan ve tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs, birinci çıktığı sıralarda hurafeleri de beraberinde getirmişti. O vakitler herkes, COVID-19’un insanlara Çin’de içilen yarasa çorbasından bulaştığı hakkında konuşuyordu.

Bu hususun doğruluğu yahut yanlışlığı tartışılır fakat hususumuz o değil. Çin’in Hong-Kong kentinde yapılan bir araştırmalara nazaran tek düşman yarasalar değil. Şayet hamster besliyorsanız dikkat etmek isteyebilirsiniz. Araştırma sonuçlarına nazaran hamsterlar, insanlara COVID-19 bulaştırabiliyor.

2 binden fazla hamster uyutulacak

Hong-Kong’daki evcil hayvan dükkanlarında bulunan hamsterlardan toplanan örnekler test edildi. Testlerin sonucunda birbirinden bağımsız iki hamsterdan beşere COVID-19 bulaşması olayı görüldü. Böylece COVID-19’un Delta varyantının hamsterlardan insanlara geçebileceği belgelenmiş oldu.

Hamsterlara nasıl virüs bulaştı diye soruyor olabilirsiniz, haklısınız. Şöyle ki bu hamsterlar, Hong-Kong’a ithal edilmeden evvel bulundukları bölgede bu virüsü kapmışlar. Hong-Kong hükumeti, daha fazla bulaşı olmaması için 2.000’in üzerinde küçük hayvan itlaf edilecek.