AirPods Pro 2 Kulaklıklarında İki Yeni Özellik Yer Alabilir

Geçtiğimiz haftalarda AirPods Pro kulaklıkların ikinci jenerasyon modellerinin ne vakit piyasaya sürüleceği ve genel özelliklerine dair bilgiler ortaya çıkmıştı. Artık de Apple’ın yeni eserinde son teknolojilerinin yer alabileceği ortaya çıktı. Apple aygıtlar hakkında yaptığı tahlillerle dalda tanınan bir isim olan Ming-Chi Kuo, yeni AirPods Pro kulaklıklarda iki farklı özelliğin yer alabileceği açıklamasında bulundu. Şayet açıklama doğruysa yeni kulaklıkların kayda bedel oranda daha farklı olması beklenebilir.

Artırılmış ses kalitesi ve ses çıkaran şarj kutusu…

Şu anda mevcut AirPods modellerinde Apple’ın Lossless Audio Codec (ALAC) olarak isimlendirdiği ‘kayıpsız ses sıkıştırma teknolojisi’ bulunmuyor. Basitçe anlatmak gerekirse bu teknoloji sayesinde ses evrakları daha yüksek kalitede dinlenebiliyor. Şu ana kadar geliştirilen bütün AirPods modelleri, Bluetooth ile telefona bağlandığı için ses evraklarının kalitesinde bir düşüş kaçınılmaz oluyor. Lakin savlara nazaran yeni jenerasyon AirPods Pro kulaklıklarda bu yeni teknoloji yer alabilir.

Apple’ın ALAC teknolojisi şu an için sırf Apple Music üzere platformlardan iPhone, iPad, Mac, Apple TV 4K ve Apple HomePod üzerinden kullanılabiliyor. Uzmanlara nazaran şayet şirket sahiden bu teknolojisini AirPods Pro modeli için de kullanmayı düşünüyorsa kimi problemlerin üstesinden gelmesi gerekecek. ALAC teknolojisinin olumsuz istikametlerinden birisi, yüksek kaliteli evrak transferi sebebiyle fazla yer kaplaması. Bunun yanı sıra Bluetooth ile bu teknolojinin nasıl hayata geçirileceği de tartışma konusu olarak kalmaya devam ediyor.

Öte yandan AirPods Pro 2 hakkında bir öteki argüman da şarj kutusunun ses çıkaracak olması. Şu anda Find My uygulaması kullanıldığında kulaklıkların kendisinden çıkan ses ile nerede olduklarını bulabiliyorsunuz. Bu özelliğin yeni kulaklıkların şarj kutusuna da ekleneceği öne sürülüyor. Buna ek olarak, 2022 yılının son çeyreğinde piyasaya sürülebileceği sav edilen AirPods Pro 2 kulaklıkların dizaynında daha ‘fit’ bir yaklaşım olabileceği belirtiliyor.