Android 13’ün İlk Önizleme Sürümü Yayınlandı

Geçtiğimiz aylarda en çok kullanıcısı bulunan işletim sistemi olan Android’in yeni sürümü hakkında birkaç ayrıntılar gelmişti. Kısaca bu gelecek olan sürümden bahsedecek olursak; LG’nin Güney Kore kolu, Android 12 ve Android 13 güncellemesi alacak aygıtlar için resmi bir açıklama yapmıştı.

Yapılan bu açıklama ile birlikte, bir müddet evvel yapılan yapılan açıklamaları daha da netleştiren şirket, Android 13 güncellemesini sadece 3 modele sunacağını söylemişti. Artık ise bu işletim sisteminin yeni sürümü Android 13’ün birinci önizleme sürümü yayınlandı. Gelin daima bir arada bakalım.

Android 13’ün ismi Tiramisu olarak Google tarafından onaylandı

Bu Android sürümünün geliştiriciler için yapılan özel önizleme geçtiğimiz yılın aralık ayında sızıntıları çıkmaya başlamıştı ve artık yayında. Her zamanki üzere Google işletim sistemi Android’de zımnilik ve güvenliği ön planda tutuyor. Aslında Android 13 geliştirici önizleme özelliklerine bakacak olursak; güncellenmiş zımnilik özellikleri, yeni gelecek temalara özel ikon hazırlama, lisan denetimleri ve bahsettiğimiz üzere güvenliğin üzerine de düşecek.

Gelecek olan yeni güncellemede, yeni sistem fotoğraf seçicisi özelliğini MediaProvider modül güncellemesi ile kullanıcılar fotoğraflarını daha rahat seçebilecek. Google bu özelliği Android 11 ve sonrası sürümleri çalıştıran aygıtlara getirmeyi planlıyor. NEARBY_WIFI_DEVICES onayı ile aplikasyonlar android işletim sistemli aygıtları pozisyon onayına gerek kalmadan bulup bağlanabilecek.

Android 13’ün bir başka özelliği ise süratli ayarlar API seçeneği; Android işletim sistemli akıllı telefonların bildirim çubuğunun çabucak üstünde özel sistem irtibat butonları süratli bir halde oluşturulabilecek. Yeni gelecek sürümün bir diğer özelliği de temalar. Artık kullanıcılar Android’in yeni temaları için uygun ikon dizaynında bulunup temaları özelleştirebilecekler.

Android 13 ne vakit çıkacak?

Özelliklerden sonra merak edilen bir öteki soru ise Android 13 ne vakit çıkacak? Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen sürüm Android 12’den hisse biçecek olursak geliştirici önizlemesi Şubat 2021de çıkmıştı. Piyasaya da Android 12, geçtiğimiz yılın ağustos ayında sürülmüştü. Android 13’ün çıkış tarihi ise içinde bulunduğumuz yılın haziran ya da temmuz ayında kararlı hale gelmesi kuvvetle mümkün. Son olarak da Android 13’ün getireceği bir yeni özellik ise artık kusur ayıklamalarını daha süratli biçimde yapacak.

İşte Android 13’den birinci görüntüler