Araştırmacılardan Çok Daha Ölümcül Bir Virüs Hakkında Uyarı

COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 isimli koronavirüs çeşidi, Omicron varyantıyla birlikte tüm dünyada yeni hadise sayılarına imza atmaya devam ederken, başka koronavirüs cinsleri üzerinde de çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Wuhan Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi Biyofizik Enstitüsü’nden bir küme araştırmacının yaptığı yeni çalışmaysa korkutucu bir bilgiyi ortaya koydu.

Henüz akran değerlendirilmesinden geçmemiş, bir önizleme olarak yayımlanan araştırma, Güney Afrika’da görülen ve ‘NeoCoV’ olarak isimlendirilen bir koronavirüs çeşidine odaklanıyordu. Şu anda sırf yarasalarda tespit edilen, ama daha evvel insanlarda da görülen MERS-CoV virüsünün en yakın akrabası olan bu virüsün insana bulaşabileceği ortaya kondu.

Günümüz tedavileri ve aşıları etkisiz, Sars-CoV-2’den onlarca kat ölümcül:

Bilim insanları, paylaştıkları çalışmada NeoCoV ve onun en yakın akrabası olan PDF-2180-CoV isimli virüslerin birtakım yarasa ‘Anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 (ACE2)’ cinslerini ve işin berbatı, insan ACE2’sini bulaşmak için kullanabileceği ortaya kondu. Mikroskopla yapılan tahlillerde virüslerin, öbür ACE2’den faydalanan virüslerden daha farklı bir biçimde ACE2 reseptörüne bağlandığı ortaya kondu.

Çalışmanın en kıymetli sonuçlarından biriyse SARS-CoV-2, yani bugün milyonlarca insanı etkileyen virüsü ve MERS-CoV-2’yi maksat alan antikorların bu virüsü ortadan kaldıramaması oldu. Yani günümüz aşıları ve tedavileri, bu virüse karşı etkisizdi. Ayrıyeten bilim beşerlerine nazaran bu virüs, hem yüksek vefat oranı hem de bulaşma oranıyla MERS-CoV-2 seviyesinde. DSÖ datalarına nazaran MERS-CoV virüsünün tespit edildiği hastaların %35’i hayatını kaybetti (2.468 müspet olay, 851 ölüm). Sars-CoV-2’deyse bu oran yaklaşık %1,40 düzeyinde (356 milyon toplam vaka/5 milyon 600 bin ölüm).

Bilim insanları, bu araştırmalarının “potansiyel bir biyolojik tehdidi” ortaya koyduğunu tabir etti.