Putin’den Kripto Para Madenciliği Hakkında Sürpriz Açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son yılların en tartışmalı yatırım araçlarından bir tanesi haline gelen kripto paralarla ilgili açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalar ile Rusya Merkez Bankası’na karşı çıkan Putin, düzenleme yapılması durumunda kripto para madenciliğine destek vereceğini açıkladı. Rusya Merkez Bankası ise kripto paralarının ülkeden tamamen yasaklanmasını istiyor.

Dün bir basın toplantısı gerçekleştiren Vladimir Putin, madencilikle ilgili olan bu basın toplantısında Rusya’nın kripto para madenciliği konusunda avantajlı bir ülke olduğunun altını çizmişti. Fakat Rusya Merkez Bankası ile Maliye Bakanlığı arasında anlaşmazlık olduğuna değinen Putin, tarafların bu noktada anlaşması gerektiğini belirtmişti. Edinilen son bilgilere nazaran Putin, kripto para madenciliğinin bir düzenleme kapsamına alınıp, ülkenin madencilik cenneti haline gelmesinden yana. Fakat Merkez Bankası ile Maliye Bakanlığı’nın bu mevzuda nasıl bir muahedeye varacağı henüz net değil.

Rusya, madenciliğin cenneti haline gelebilir mi?

Rusya’da kripto para madenciliğine ait rastgele bir kural yok. Fakat yapılacak bir düzenleme, Rusya’nın kripto para dünyasındaki yerini tamamen değiştirebilir. Çünkü Rusya’nın iklimi, kripto para madenciliği için hayli uygun. Bilhassa de Bitcoin ve Ethereum madenciliği için soğuk havanın ne kadar soğuk olduğunu düşündüğümüzde, ülkenin kripto para madenciliği için biçilmiş kaftan olduğunu lisana getirebiliriz. Üstelik Rusya’nın enerji zengini bir ülke olduğunu da unutmamak gerek.

Kripto para madenciliğinin merkezi, bundan bir mühlet öncesine kadar Çin’di. Fakat geçtiğimiz yıl, bu durum değişti. Çin hükümeti, ülkede madencilik yapılmasını yasakladı. Bu durum, Çin’deki madencilerin Kazakistan’a taşınmasına yol açtı. Fakat Kazakistan da bir mühlet evvel çıkan karışıklık, madencileri huzursuz etti. Hatta bu bahiste sizler için hazırladığımız bir içeriğimizde Kazakistan’ın nasıl madencilik için beğenilen hale geldiğinden bahsetmiştik. Rusya kripto para madenciliğine müsaade verirse, kesimdeki tüm istikrarlar değişebilir. Çünkü Kazakistan’dan Rusya’ya geçmek, madencilerin ABD üzere ülkelere taşınmasından çok daha kolay. Madenciliğin geleceğini nelerin beklediğini daima birlikte göreceğiz…