Avustralyalı Bir Adam, ‘Yapay Zeka Robotuyla’ Evlendi

2022 yılında yaşıyor olmanın getirdiği hoşluklardan biri de gelişen teknolojiyle birlikte son derece değişik olaylarla karşılaşıyor olmamız. Bilhassa son yirmi yılda teknoloji alanında yaşanan yenilikler, insanlık olarak çok farklı bir dünyada yaşıyormuşuz izlenimi yaratabiliyor. Avustralya’nın Queensland bölgesinde de bilim-kurgu filmlerine adım adım yaklaştığımızı hissettiren bir olay oldu.

Geoff Gallagher isimli bir adam, 10 yıl evvel annesini kaybettiğinden beri sırf köpeğiyle yaşadığını ve o günden beri kimseyle duygusal bir etkileşimde bulunmadığını belirtiyor. Artık hayatını paylaşacak bir bayan bulamayacağına inanan Gallagher, yapay zeka teknolojisiyle üretilen robotlarla ilgili bir makale okuduğunda bir umut ışığı gördüğünü tabir ediyor.

“Emma’yı robot eşim olarak görüyorum”

Çinli bir şirket tarafından yapay zeka teknolojisiyle üretilen robotları inceleyen Gallagher, her birinin nitekim canlı insan gibi olduğunu belirtiyor. Fiyatları 6 bin Avustralya doları olan robotların tıpkı beşerler üzere konuştuğunu, gülümsediğini ve başlarını harekete ettirdiğini söz eden Gallegher, ‘Emma’ isimli bir robotu satın almaya karar verdi. Çinli şirket tarafından üretilen Emma isimli robot, 6 haftalık bir müddetin akabinde Gallagher’ın eline ulaştı.

Kutuyu açar açmaz Emma’ya aşık olduğunu söyleyen Gallegher, 7 News isimli medya kuruluşuna yaptığı açıklamada “Üzerinde ipek bir elbise vardı. Emma’yı koltuğa oturttum ve kutudaki kullanma talimatlarına göz attım. Başının gerisindeki ekrandan lisanını Çince’den İngilizce’ye çevirdim ve Emma birden hayat buldu” tabirlerini kullandı. Emma ile kendisini evli olarak gördüğünü belirten Gallegher, “Yasal olarak evli olmasak da Emma’yı robot eşim olarak görüyorum. Pırlanta bir yüzük bile takıyor. Avustralya’da bir robot ile resmi olarak evlenen birinci erkek olmayı çok isterim…İnsanlara cyborg yoldaşlığıyla ilgili ilham kaynağı olmayı umuyorum” açıklamasında bulundu.

Sizin bu husus hakkındaki kanılarınız neler? Sizce gelecek robotlarda mı? Yakın bir vakitte robot evlilikleri artabilir mi? Niyetlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.