Samsung, Otomotiv Sektöründe Çığır Açabilir

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, yeni projeleriyle kendinden kelam ettirmeye devam ediyor. Bugün ‘bedava NFT kazanabileceğiniz’ bir metaverse mağazası açtığını duyuran şirket, CES 2022 fuarında sürdürülebilirlik ismine hazırladığı gelecek vizyonunu da açıkladı. Lakin CES 2022 fuarında Samsung’un tek ses getiren projesi bu değildi. Tıpkı vakitte arabalardaki ‘sürüş teknolojisi’ alanında da epey değerli açıklamalar yapıldı.

Samsung, her ne kadar elektrikli araba kesimine ‘kendi araçlarını’ üreterek girmiş olmasa da Tesla ve Rivian üzere bu alanda dorukta yer alan markalar için elektronik kesimler üretmeye devam ediyor. Şu anda ve geleceğin en kıymetli alanlarından biri olan elektrikli araba bölümünde sağlam bir yere sahip olmak isteyen şirket, hazırladığı bir görüntü ile CES 2022 fuarında yeni ‘sürüş’ teknolojisini tanıttı.

Gelecekten gelmiş üzere:

Sanal Gösterge Paneli (HUV) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisini birleştiren Samsung, sürüş tecrübesinde çığır açabilecek teknolojisini tanıttı. Araçtan-araca bağlantı sisteminin yer aldığı teknolojide ayrıyeten See-Through olarak isimlendirilen ve artırılmış gerçeklikle önünüzdeki aracın gerisindeki imgeyi gösteren bir özellik de yer alıyor. Buna ek olarak, gideceğiniz güzergâhın yol haritasını da üç boyutlu olarak önünüzde görebiliyorsunuz.

Yukarıda bahsedilen bütün özellikleri şirketin ‘simülasyon’ olarak hazırladığı görüntüden görmek mümkün. Uzmanlara nazaran Samsung’un bu yeni teknolojisine Artırılmış Gerçeklik kapsamında neredeyse sınırsız sayıda özellik eklenebilir. Şu an için hala proje bazında olan teknoloji, gelecekte otonom sürüş özelliği sunan araçların ulaşabileceği seviyeyi gözler önüne seriyor.

Samsung’un tanıtım görüntüsü:

YouTube video